Patarei merekindluse kõrval asuv leivatehas ehitatakse ümber korterelamuks

Suur-Patarei 24 kinnistu tulevikuvaated eel-eskiisiprojekti seletuskirjas.
Suur-Patarei 24 kinnistu tulevikuvaated eel-eskiisiprojekti seletuskirjas. Autor/allikas: Allianss Arhitektid OÜ

Põhja-Tallinnas Patarei merekindluse juures Kalaranna ja Suur-Patarei tänava nurgal asub 1899. aastal sõdurite toitmiseks ehitatud endine leivatehas, millest Põhja-Tallinna linnaosakogus kooskõlastatud Suur-Patarei 24 detailplaneeringu kohaselt saab tulevikus äripindadega kortermaja.

Läbivaatamisel oleva detailplaneeringu kohaselt plaanitakse 0,33 hektari suurusel maa-alal asuva endise leivatehase fassaad tänavapoolsest äärest säilitada. Hoonesse tulevad äriruumid avanevad Kalaranna tänavale, kõrgematele korrustele aga tehakse eluruumid. Hoone kerkib astmeliselt lõunasuunas, nii et Patarei merekindluse poolne hooneosa on kahekorruseline, lõunapoolne aga neljakorruseline.

Olemasolevad abihooned on detailplaneeringu seletuskirja kohaselt amortiseerunud ja arhitektuuriajalooliselt väheväärtuslikud. Seetõttu on need lubatud lammutada ning nende asemele ehitada kaks elamut, millest üks tuleb nelja- ja üks kolmekorruseline. Esimesel korrusel on kaks hoonet ühendatud ja sealt pääseb promenaadile. Seetõttu on sinna kavandatud äripind, mida võib kasutada näiteks rannarestoranina.

Hoonestus tuleb planeeringu kohaselt lahendada ühtse arhitektuurse kompleksina, uute hooneosade fassaad peab olema tänapäevane ja keskkonda sobituma.

Parkimine on ette nähtud maa-alusele korrusele. Planeeringualale jääb ka Suur-Patarei tänava osa, millel on osaliselt säilinud munakivikate ning see tuleb alles jätta.

Kuna tulevikuplaanide kohaselt kulgeb kinnistu piiril piki mereranda rannapromenaad, on kinnistu merepoolses osas kavandatud hoone esimene korrus promenaadiga samale tasapinnale.

Ala jääb Tallinna vanalinna muinsuskaitseala kaitsevööndisse, mistõttu peab selle hoonestamisel tagama, et vanalinna siluett jääks vaadeldavaks. Säilitatava hooneosa puhul tuleb täita muinsuskaitsenõudeid, see tuleb viimistleda krohvi ja värviga. Uue hooneosa viimistluseks on lubatud kasutada klaasi, kivi, metalli või puiduga.

Kuna krunt paikneb arheoloogiamälestisel ehk 13.-16. sajandi asulakohas, tuleb seal teha ka kaevatööd.

Suur-Patarei 24 fassaad. Autor/allikas: Eve Komp

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: