Putin õigustas Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimist

2. detsembril 1939 allkirjastati Moskvas NSV Liidu ja nn Soome Demokraatliku Vabariigi valitsuse vaheline vastastikuse abistamise ja sõpruse leping. Vasakult: Andrei Ždanov, Kliment Vorošilov, Jossif Stalin, Vjatšeslav Molotov, Otto Kuusinen.
2. detsembril 1939 allkirjastati Moskvas NSV Liidu ja nn Soome Demokraatliku Vabariigi valitsuse vaheline vastastikuse abistamise ja sõpruse leping. Vasakult: Andrei Ždanov, Kliment Vorošilov, Jossif Stalin, Vjatšeslav Molotov, Otto Kuusinen. Autor/allikas: HULTON-DEUTSCH COLLECTION/CORBIS/GETTY IMAGES.

Venemaa presidendi Vladimir Putini arvates polnud Nõukogude Liidul muud valikut kui sõlmida Natsi-Saksamaaga 1939. aastal kokkulepe, mis sai kahe ministri järgi nimeks Molotovi-Ribbentropi pakt.

Venemaa sõjaväe juhtkonnaga kohtumist pidades ütles Putin, et hiljutine Euroopa Parlamendi resolutsioon, mis süüdistas Teise maailmasõja puhkemises seda lepet on täielik arulagedus.

Putini vastas süüdistusega, et maailmasõjale sillutas tee lääneriikide kokkumäng Adolf Hitleriga.

Avaldus on riigipea hiljutisim mitmest avaldusest, milles Vene liider eitab Lääne kirjeldust Nõukogude Liidu paktist Natsi-Saksamaaga.

Kaks nädalat pärast Saksamaa tungimist Poolasse 1939. aasta 1. septembril tungis Poolasse idast Nõukogude Liit. Hitler ja tollane NL-i diktaator Jossif Stalin jagasid Poola ja Baltimaad omavahel 1939. aasta 23. augustil sõlmitud pakti salaprotokollis.

Putini sõnul pidi NSVL Molotov-Ribbentropi lepingu sõlmima, sest sarnaseid leppeid olid Hitleriga sõlminud ka mõned teise Euroopa riigid.

Ta tõi lääneriikide ja Hitleri väidetava kokkumängu näiteks 1938. aastal Saksamaa, Suurbritannia, Prantsusmaa ja Itaalia sõlmitud leppe, mis lubas Hitleril annekteerida Tšehhoslovakkia. "Jah, see pakt allkirjastati ja selles oli salajane niinimetatud lepe, kus jagati mõjusfäärid. Kuid mida Euroopa riigid enne seda tegid? Täpselt sama asja."

"Kõik tegid täpselt sama asja alustades 1938. aastaga, kui Hitler nõudles endale Tšehhoslovakkiat ning Suurbritannia ja Prantsusmaa loobusid oma liitlasest ja lasid Hitleril hõivata osa Tšehhoslovakkiast," lisas Putin.

Vene liider koondas teisipäeval oma kriitika Poolale. Ta ütles arhiivdokumentidele viidates, et Poola suursaadik Berliinis kiitis Hitleri plaani kõrvaldada juudid Euroopast. Vihapurskes mõistis Putin suursaadiku hukka ning nimetas teda kõntsaks ja juudivihkajast seaks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: