Trump kritiseeris Davosis keskkonnahuku kuulutajaid

{{1579612380000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AP

USA president Donald Trump arvustas teisipäeval Davosi majandusfoorumil "alalisi hukuprohveteid", kes hoiatavad maailma keskkonnakriisi eest.

Trump väljendas oma varasemat skepsist kliimamuutuse osas ning andis Rootsi keskkonnaaktivistile Greta Thunbergile üsna selgelt mõista, mida temast arvab, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Praegu pole pessimismi aeg. Praegu on optimismi aeg. Hirm ja kahetsus ei ole head mõtted, sest praegu on määratu lootuse ja rõõmu ja optimismi aeg. Kuid homse võimaluste haaramiseks peame me viimsepäevaprohvetid ja nende maailmalõpuennustused tagasi lükkama," rääkis Trump.

Trump kinnitas siiski, et ühineb majandusfoorumi algatusega istutada üle kogu maailma triljon puud.

USA president oli erakordselt optimistlik ka teistes küsimustes. USA majandusel läheb Trumpi sõnul väga hästi ja firmad kasvavad, töökohti tekib juurde ning jõukus jõuab ka ühiskonna vaesemate liikmeteni. Ka suhted Hiinaga polevat veel kunagi nii head olnud.

Davosi kogunenud maailma poliitiline ja majanduseliit võttis Trumpi esinemise hästi vastu, ehkki mõningane umbusk tema isiku suhtes jäi püsima.

Thunberg nõudis kliimakriisi tunnistamist

Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg ja tema neli kaaslast noomisid teisipäeval Davosi majandusfoorumile kogunenud eliiti, kes nende sõnul ei tee kriisi lahendamiseks midagi, ehkki aeg hakkab otsa saama.

Nelik avaldas Šveitsi mägikuurordis majandusfoorumi plenaaristungil lootust, et nende põlvkond on leidnud oma hääle ja suudab koostöös nendega, kel on võim, kliimamuutuse pidurdamiseks vajalikud muudatused läbi viia.

Thunberg rõhutas, et senitehtu ei ole piisav: "Me peame hakkama kuulama teadust ja kohtlema seda kriisi tähtsusega, mida ta väärib."

"Kui me ei suhtu sellesse kui tõelisse kriisi, ei suuda me seda lahendada," rõhutas 17-aastane koolitüdruk.

Thunberg jõudis maailma avalikkuse teadvusesse igareedeste kliimastreikidega, vallandades ulatusliku noorteliikumise. Ajakiri Time valis ta 2019. aasta inimeseks.

Thunberg ütles Davosis, et inimesed on kliimaprobleemidest teadlikumaks saanud. "Tundub, et kliimast ja keskkonnast on saanud tänu noorte survele kuum teema."

Teised paneelil osalejad olid maakera soojenemise mõjust rääkides sama kirglikud ning rõhutasid, et nende kui noorte kohus on teadlikkust tõsta ja muudatusi nõuda.

"Vanemal põlvkonnal on küllaga kogemusi, aga vähem ideid, meil on energia ja meil on lahendused," ütles 18-aastane Sambia tüdruk Natasha Wang Mwansa, kes võitleb tüdrukute ja naiste õiguste eest.

Orkaan Maria laastamistöö järel 2017. aastal kodumaal Puerto Ricos kannatanute abistamiseks raha kogunud ja teavitustööd teinud Salvador Gomez-Colon ütles, et noored aktivistid teevad muudki peale rääkimise.

"Me ei ootan viis, 10 või 20 aastat, et tegutsema hakata. Me ei ole maailma tulevik, me oleme olevik, me juba tegutseme. Me ei kavatse kauem oodata."

Thunberg rõhutas, et aeg tegudeks on käes ning kliima kerkimine maailma keskseks teemaks ei tähenda midagi, kui maailm kohe käiseid üles ei kääri.

"Ma ei saa kurta, et mind ei ole kuulda. Mind on kogu aeg kuulda," sõnas ta. "Aga üldiselt ei ole teadus ja noorte hääl vestluste keskmes."

Trump ja von der Leyen arutavad Davosis kaubanduslepet

USA president Donald Trump kohtus Davosis Euroopa Komisjoni uue presidendi  Ursula von der Leyeniga, et arutada kaubanduslepet.

Trump ning tema majandusnõunikud Wilbur Ross ja Robert Lighthizer kohtusid von der Leyeniga Šveitsi mägikuurordis peetava iga-aastase majandusfoorumi ajal.

"Me hakkame rääkima heast kaubandusleppest. Me arutame ka teisi asju," ütles Trump ajakirjanikele.

Von der Leyen lausus omalt poolt, et ootab koostööd Trumpiga, ja lisas, et ameeriklased ja eurooplased on head sõbrad.

Trump ütles, et kuuldavasti on von der Leyen väga kõva läbirääkija.

Pariis teatas hiljuti vaherahust tülis Washingtoniga plaani tõttu maksustada Prantsusmaal tulu teenivaid USA tehnoloogiafirmasid. Trump oli ähvardanud vastulöögiga.

Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire ütles, et president Emmanuel Macron ja Trump otsustasid hoiduda tüli suureks puhumast.

Liidrid rääkisid pühapäeval telefoni teel ja otsustasid, et antakse võimalus läbirääkimistele hoidumaks kaubandussõjast, millest ei tõuse kummalegi tulu.

 

Toimetaja: Merili Nael, Arni Alandi

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: