Saaremaa rannikule plaanitud hiigeltuulepark võib reaalsuseks saada

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Tuulepark Autor/allikas: Nuon/Creative Commons

Möödunud aastal turvakaalutlustel hoonestusõigust mitte saanud Saaremaa edelarannikule 100 tuulikuga tuuleparki planeeriv Saare Wind Energy ei ole arendusplaani maha matnud ja liigub 1,7-miljardilise investeeringuga edasi.

Ettevõte sõlmis pargi edasiseks arendamiseks lepingu Hollandi mereehitusfirmaga Van Oord, kellega koostöös peaks pargi arendamisega edasi liikuma, teatas Van Oord.

Van Oord on pika kogemusega mereehitusettevõte, mis lisaks tuuleparkide ehitamisele on varasemalt ka projekte algfaasist arendanud. Nii Van Oordi kui ka Saare Wind Energy hinnangul võiks mõlema oskusteave võimaldada projekti edukalt ellu viia.

Koostööleppeni aitas viia Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) välisinvesteeringute keskus, mis näitab Van Oordi hinnangul Eesti riigi toetust taastuvenergeetika arendamisele.

Saare Wind Energy alustas projekti arendamist 2015. aastal. Projekti arendamine ei ole senini olnud kuigi edukas, sest möödunud aasta kevadel ei algatanud valitsus meretuulepargi hoonestusluba, viidates võimalikule ohule Eesti riiklikule julgeolekule. Saare Wind Energy vaidlustas hoonestusloa algatamata jätmise.

Varasemalt on Saare Wind Energy kava ette näinud Saaremaast 10-27 kilomeetri kaugusele tuulepargi ehitamist. Meretuulepark koosneks 100 avamere tuulikust, igaüks võimsusega kuus megavatti, merel paiknevast alajaamast, alajaama ühendatud elektrikaablitest ja elektri ülekandesüsteemist maismaal paiknevasse liitumispunkti. Tuulikud paigutataks üksteisest 800–1100 meetri kaugusele ja nende lõplik paiknemine täpsustuks keskkonnamõjude hindamise käigus.

Ettevõte plaanis pargis kasutada tuulikutena Siemensi elektrituulikuid, mis võimaldavad toota elektrit tuulekiiruse puhul 3–25 meetrit sekundis. Eeldatav tuuliku torni kõrgus oli kava kohaselt 102 meetrit ja ehitise maksimaalne kõrgus kuni 180 meetrit merepinnast. Tuulikud planeeriti paigaldada 20–35 meetri sügavusele vette ning hinnanguliselt oli arvestatud iga tuuliku vundamendi põhjapindalaks kuni 500 ruutmeetrit.

Investeeringu suurus oleks umbes 1,7 miljardit eurot ja tuulepargi aastaseks elektritoodanguks kavandati 2800 gigavatt-tundi, mis moodustaks 28,8 protsenti Eesti 2018. aasta koguelektritoodangust või oleks 170 protsenti Eesti 2018. aasta taastuveenergia toodangust.

Merekaabelliin on kavandatud meretuulepargist suunaga Saaremaale ning sealt edasi mandrile. Saare Wind Energy kaalus merekaabelliini maabumist nii Häädemeeste kui ka Virtsu piirkonnas. Lõplik tuulikute paiknemine ning merekaabelliini trassikoridor määratakse kavandatava meretuulepargi ning merekaabelliini ümbruse, maabumispunktide ja maapealsete rajatiste kohta teostatavate uuringute, sealhulgas keskkonnamõjude hindamise tulemuste põhjal.

Saare Wind Energy omanikud on 66,7 protsendiga Veiko Väli ja 33,3 protsendiga Kuido Kartau.

Van Oord on 1868. aastal asutatud Hollandi päritolu rahvusvaheline mereehitusettevõte, mis teenis 2018. aastal 1,88 miljardi euro suuruse käibe juures 92 miljonit eurot kasumit. Muuhulgas oli ettevõte kaasatud Dubai palmisaarte rajamisse, mille käigus loodi Pärsia lahte palmikujuline 600-hektariline saarestik.

Toimetaja: Huko Aaspõllu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: