Läti ei mõista Taani indu anda EL-i kodanik välja kolmandale riigile ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Lätlanna Kristine Misane koos lastega.
Lätlanna Kristine Misane koos lastega. Autor/allikas: eng.lsm.lv

Läti ei mõista Taani indu anda Euroopa Liidu kodanik lätlanna Kristine Misane välja kolmandale riigile, kus on rahvusvahelisel tasandil tuvastatud nimõigusrikkumisi, seisis Läti välisministeeriumi avalduses.

Välisministeeriumi kantsler Andris Pelšs kutsus seoses Läti kodaniku Misane terendava väljaandmisega Lõuna-Aafrika Vabariigile esmaspäeval välja Taani saadiku Flemming Stenderi.

Ministri avalduses öeldi, et Läti kutsub taas kord Taanit üles Misanet mitte välja andma ja ootama ära kõigi õiguslike sammude toimumise ja Taani ringkonnakohtu istungi 14. veebruaril.

Läti ei mõista Taani indu anda EL kodanik välja kolmandale riigile, eriti arvestades tõsiasja, et Läti on pöördunud mitu korda Taani poole nii poliitilisel kui diplomaatilisel tasandil palvega seda mitte teha.

Arvestades, et Misane alustas protestiks Taani sammude vastu näljastreiki, palub Läti pöörata tähelepanu ka tema tervisele.

Advokaatide sõnul üritab Taani prokuratuur saavutada "kõigi vahenditega" Misane väljaandmist LAV-ile. Seetõttu alustas Misane laupäeval kinnipidamiskohas näljastreiki, et  pöörata tähelepanu Euroopa Liidu kodanike õigustele.

Misane kaitsjad nimetasid tema väljaandmist 48 tundi enne kohtuistungit "kõrvakiiluks nii Misānele kui ka Lätile", kuna Taani prokuratuur näitab sellega, et lätlased ei ole nende meelest EL-i kodanikud, kelle õigusi tuleb kaitsta. 

Misanel on LAV-i kodanikuga 2015. aastal sündinud tütar, kuid vanemad läksid tülli ning mees väidetavalt väärkohtles nii naist kui tema kaht alaealist last.

Enda ja laste turvalisuse huvides pöördus Misane 2018. aasta mais Lätti, kuid peeti 2018. aasta detsembris läbi Kopehaageni Mosambiiki lennates Taani võimude poolt kinni, kuna LAV oli kuulutanud ta Interpoli kaudu alaealise röövimise eest tagaotsitavaks. LAV-is ootab naist süüdimõistmisel kuni 15-aastane vangistus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: