Taani kohus annab Läti kodaniku LAV-ile välja ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1581704640000 | amCalendar}}
Lätlanna Kristine Misane koos lastega.
Lätlanna Kristine Misane koos lastega. Autor/allikas: eng.lsm.lv

Taani kohus otsustas neljapäeval jätta vahi alla Läti kodaniku Kristine Misane ning annab ta hiljem Lõuna-Aafrika Vabariigile (LAV) välja.

Teda süüdistatakse LAV-is oma lapse inimröövis.

Kohus pidi otsustama reedel, kas Misane tuleb vabastada, sest ta on oma karistuse kandnud, või ta tuleb anda välja LAV-ile, kus ta võib seista silmitsi 15 aasta pikkuse vangistusega, ütlesid lätlanna kaitsjad. 

Misane juristide sõnul üritab Taani prokuratuur teda mingil põhjusel iga hinna eest välja anda Lõuna-Aafrika Vabariigile. Misane alustas selle tõttu 8. veebruaril näljastreiki. 

Naise üle vaadanud meedikud otsustasid, et tema tervis on LAV-i võimudele üleandmiseks piisavalt hea. 

Taani prokuratuur teatas varem, et Misane antakse LAV-ile välja 12. veebruaril, kuid väljaandmine peatati kohtuotsuse langetamiseni. 

Naine antakse LAV-ile üle 20. veebruaril.

Misane tuvus LAV-i kodanikuga 2011. aastal ja oli temaga neli aastat suhtes, mille järel mees ühepoolselt selle lõpetas. Misanel on LAV-i kodanikuga 2015. aastal sündinud tütar, kuid vanemad läksid tülli ja mees väidetavalt väärkohtles nii naist kui tema kaht alaealist last, kellest vanem on poiss ja noorem tüdruk.

Enda ja laste turvalisuse huvides pöördus Misane 2018. aasta mais Lätti, kuid peeti 2018. aasta detsembris läbi Kopehaageni Mosambiiki lennates Taani võimude poolt kinni, kuna LAV oli kuulutanud ta Interpoli kaudu alaealise röövimise eest tagaotsitavaks.

Läti välisministeeriumi varem sel nädalal tehtud avalduses märgitakse, et Läti ei mõista Taani indu anda Euroopa Liidu kodanik lätlanna Misane välja kolmandale riigile, kus on rahvusvahelisel tasandil tuvastatud inimõigusrikkumisi. 

Välisministeeriumi kantsler Andris Pelšs kutsus seoses Läti kodaniku Misane terendava väljaandmisega Lõuna-Aafrika Vabariigile esmaspäeval välja Taani saadiku Flemming Stenderi.

Misane kaitsjad nimetasid tema väljaandmist 48 tundi enne kohtuistungit kõrvakiiluks nii Misanele kui ka Lätile, kuna Taani prokuratuur näitab sellega, et lätlased ei ole nende meelest EL-i kodanikud, kelle õigusi tuleb kaitsta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: