Taani kohus tühistas lätlanna LAV-ile välja andmise otsuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1582189860000 | amCalendar}}
Foto: eng.lsm.lv

Taani peaprokurör tühistas Läti kodaniku Kristine Misane Lõuna-Aafrika Vabariigile väljaandmise otsuse, kinnitas Taani kohus neljapäeval.

Peaprokurör Jan Reckendorff langetas otsuse Läti peaprokuratuurile saadud tõendite põhjal.

Läti prokuratuur on andnud välja Misanet puudutava Euroopa vahistamismääruse ja saatnud Taanile naise Lätile väljaandmise taotluse.

Eeldatavasti antakse Misane nüüd välja Lätile, kus teda kahtlustatakse kohtu- või vahistamikäsu eiramises, finantsinstrumendi varguses ja dokumentide võltsimises.

Euroopa inimõiguskohus keeldus lätlanna LAV-ile väljaandmist peatamast

Euroopa Inimõiguste Kohus (ECHR) ei rahuldanud Läti taotlust peatada ajutise meetmena Taani otsus anda oma lapse röövis süüdistatav Kristine Misane Lõuna-Aafrika Vabariigile välja, ütles ECHR-i pressiteenistus BNS-ile.

Läti valitsus toetas teisipäeval välisministeeriumi ettepanekut pöörduda Misane juhtumi asjus Euroopa Inimõiguste Kohtusse, kuna mitme vabaühenduse andmetel on LAV-i kinnipidamiskeskustes ebainimlikud tingimused, haruldane pole seksuaalne ahistamine ega piinamine.

Läti võimud esitasid ECHR-ile kaebuse, väites, et Taani võimud ei arvestanud Misane väljaandmise kasuks otsustades LAV-i vanglate ebainimlike tingimuste ja muude asjaoludega. Läti palus ECHR-il rakendada ajutise meetmena väljaandmise peatamist.

Kohus lükkas kolmapäeval Läti taotluse tagasi.

Välisminister Edgars Rinkevics avaldas juba enne otsuse teatavaks saamist arvamust, et isegi kui ECHR Läti kaebuse rahuldaks, võtaks asja menetlemine aastaid.

Läti prokuratuur algatas vahepeal uute tõendite põhjal Misāne suhtes kriminaalasja ja nõuab tema väljaandmist Lätile.

Läti prokuratuur ei ole olnud neljapäeva hommikul veel Taanilt vastust saanud

Läti peaprokuratuur ei ole seni saanud Taanilt mingit ametlikku vastust seoses palvega anda Lätile välja oma lapse röövimises Lõuna-Aafrika Vabariigis süüdistatud Kristine Misane.

Peaprokuratuuri vanemprokurör Aivars Ostapko ütles neljapäeval Läti raadiole, et vaatas hommikul läbi oma elektronposti ega leidnud mingit teavet Taani poolelt. Kolmapäeval olid Misane esindajad teatanud, et naise väljaandmine LAV-le on peatatud.

Ostapko sõnul sai prokuratuur alles 17. veebruaril kõik vajalikud andmed, et alustada kriminaalasja ja tunnistada Misane kahtlusaluseks, mis annab aluse nõuda tema väljaandmist Lätile. Informatsiooni, mis on vajalik kriminaalasja alustamiseks, edastas Misane õde.

Prokuratuur reageeris operatiivselt ja saatis päeva jooksul Taanile Euroopa vahistamismääruse.

Taani pöördus juba tegelikult juba kuid tagasi Läti poole ettepanekuga uurida, kas Lätil on kavas Misane suhtes süüdistus esitada. See oleks andnud Taanile võimaluse anda naine välja ka Lätile. Tookord aga vastasid Läti võimud, et sealsed seadused ei näe sellise tegevuse eest ette kriminaalsüüdistuse esitamist ja kinni pidamist.

Hiljem, kui Misanet hakkas ähvardama oht saada välja antud LAV-ile, on Läti prokuratuuri tollast hinnangut teravalt kritiseeritud.

Misanele esitatud kahtlustused puudutavad lapse eestkosteõiguse rikkumist, samuti võõra rahainstrumendi vargust, hävitamist või seadusvastase kasutamist. Teda kahtlustatakse ka dokumentide võltsimises.

TAUST

Misane on alates 2018. aasta lõpust Taanis vangis. Ta peeti kinni teel LAV-st Lätti ning teda süüdistatakse oma lapse röövimises ja teistes seaduserikkumistes.

Taani kohus otsustas eelmisel reedel, et ei vabasta teda, mis tähendab, et lätlanna oleks tulnud 20. veebruaril LAV-ile välja anda.

Misane peeti Taanis kinni Lõuna-Aafrika Vabariigi nõudmisel. Lätlannal on LAV-i kodaniku Johann Grobleriga 2015. aastal sündinud tütar, kuid vanemate vahekord oli konfliktne ning mees väidetavalt väärkohtles nii naist kui tema kaht alaealist last. Isa nõuab nende ühist last omale ja süüdistab naist lapseröövis.

Enda ja laste turvalisuse huvides pöördus Misane 2018. aasta mais Lätisse, kuid peeti 2018. aasta detsembris läbi Kopenhaageni Mosambiiki lennates Taani võimude poolt kinni, kuna LAV kuulutas ta Interpoli kaudu alaealise röövimise eest tagaotsitavaks. LAV-is ootab naist süüdimõistmisel kuni 15-aastane vangistus.

Lätis on korraldatud Misane LAV-ile väljaandmise vastu suur kampaania, millesse on kaasatud ka president.

Samal ajal on Grobler, tema pere ja toetajad alustanud vastukampaaniat (lisatud video), kus nad on Misane süüdistused tagasi lükanud ja süüdistanud hoopis lätlannat vägivaldsuses ja emotsionaalses ebastabiilsuses.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: