Kopenhaagenis toimus pikett lätlanna LAV-ile välja andmise vastu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Läti ja Taani suhted on muutunud kibedaks Lõuna-Aafrika Vabariigist vägivaldse mehe eest põgenenud lätlanna pärast. Taani pidas Kristine Misane lennujaamas Lõuna-Aafrika Vabariigi taotluse põhjal kinni ja on otsustanud ta riigile välja anda. Läti on selle vastu ja taotleb tema üle õigusemõistmist kodumaal.

Läti asepeaministri Artis Pabriksi hinnangul suhtub Taani Euroopa Liidu kodanikesse ebavõrdselt. Kopenhagenis toimus täna Misanet toetav pikett, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Piketil osalejaid Taani prokuratuuri hoone juures polnud küll palju, kuid see on märk, et tasapisi hakkab Lätis juba nädalaid üheks peateemaks olnud Kristine Misane juhtum äratama tähelepanu ka Taani üldsuses.

"Oleme Euroopa Liidu kodanikud ja neid õigusi tahetakse meilt ära võtta. Oleme selle vastu," ütles üks piketil osaleja Sofie Jensen.

Me soovime vaid üht, märgib oma kirjas Taani poliitikutele ja avalikkusele Läti asepeaminister ja kaitseminister Artis Pabriks. Et Taanis suhtutaks Läti naistesse ja lastesse samamoodi nagu Taanis suhtutakse oma emadesse ja lastesse.

Suurima kibedusega tõden, et Taani on unustanud demokraatlikud, õiguslikud ja inimõiguslikud väärtused, mida seal mu õpingute ajal ka mulle õpetati, loeme Läti asepeaministri pöördumisest.

Taani peaminister keeldus Läti peaministri visiidi ajal teemat avalikkusele kommenteerimast. Eile, Läti välisministeeriumi demarši järel teatas Taani, et ei anna Misanet Lõuna-Aafrika Vabariigile välja enne reedet, mil Kopenhaageni kohus hakkab arutama, kas Misane pole oma karistust juba ära kandnud.

"Kristinet ei koheldud kui Euroopa Liidu kodanikku, vaid välismaalast. Ma ei usu, et kui tema asemel oleks Taani ema, oleks tema kohta tehtud samu otsuseid nagu Kristine suhtes," rääkis Kristine Misane õde Marite Batraka.

Misane põgenes Lõuna-Aafrikast teda ja ta tütart relvaga ähvardanud eksmehe ja ta kamraadide eest kaitsetuna Lätti ning nüüd pööras Euroopa Liit Taani näol talle selja ja soovib anda inimõigusi rikkuvale Lõuna-Aafrika Vabariigile välja. Seal ootab teda oma lapse "röövimise" ja dokumentide võltsimise eest 15-aastane vangistus.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: