Läti seim palub Taanil lätlannat LAV-ile mitte välja anda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1579171080000 | amCalendar}}
Foto: Ragnar Kond/ERR

Läti seim otsustas pöörduda Taani võimude poole palvega mitte anda Läti kodanikku Kristine Misanet Lõuna-Aafrika Vabariigile kriminaaluurimiseks välja. Lõuna-Aafrika vabariigis ootaks naist 15-aastane vangistus oma lapse röövimise ja dokumentide võltsimise eest.

Kristine Misane kardab, et ta ei näe oma lapsi enam kunagi. Poolteist aastat tagasi põgenes ta kahe lapsega Lõuna-Aafrika Vabariigist oma kodumaale Lätti, sest tema sealt pärit elukaaslane oli vägivaldne ning naine kartis enda ja väikese tütre turvalisuse pärast, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Misane väitel ei võtnud sealsed õiguskaitseorganid olukorra lahendamiseks midagi ette, pigem muutus mees üha jõhkramaks.

Aasta eest oli aga Misanel vaja äriasjus sõita Mosambiiki ja Taani lennujaamas peeti ta ümberistumisel kinni. Lapse isa taotlusel otsib Lõuna-Aafrika Vabariik Misanet lapseröövi pärast taga.

Praegu on Misane Taani vanglas ja Taani on otsustanud ta Lõuna-Aafrika Vabariigile kriminaaluurimiseks välja anda.

Kristine Misane Skype'i video vahendusel tehtud appikarjele järgnes Läti seimis harvaesineva toetusega - 92 saadikut hääletas poolt - vastu võetud otsus, mis palub Taani parlamenti, valitsust ja õiguskaitseorganeid teha koostööd Lätiga ja hoida ära Misane väljaandmine Lõuna-Aafrika Vabariigile.

Läti seimi esimees kohtus neljapäeval Taani suursaadikuga. Seim tugineb oma taotluses inimõiguste rikkumise probleemidele Lõuna-Aafrikas.

Kuid väljaandmise peatamiseks võib olla liiga hilja. Aasta eest vastas Läti prokuratuur Taani kolleegide palvele menetleda Misane juhtumit Lätis eitavalt, sest Läti seaduste järgi pole tegu suure kuriteoga. Misane toetuseks hakkas prokuratuur samme astuma alles hiljuti.

"See, mida Läti prokuratuur tegi või täpsemalt öeldes tegemata jättis, mõjutab väga palju seda inimest, seda peret," ütles seimi liige Juris Jurašs.

"Palume Kristinet Lõuna-Aafrika Vabariigile õigusemõistmiseks mitte välja anda. Ta pole kurjategija, riigireetur ega narkomaan. Ta on ema, kes kaitses oma lapsi," ütles Kristine Misane õde Marite Batraka.

Lätil pole seni Lõuna-Aafrika Vabariigiga ka õigusabi lepet. See loodetakse nüüd sõlmida.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: