Euroopa Komisjon kutsus riike kaubavedudele rohelisi koridore kehtestama

Veokite järjekord Saksa - Poola piiril kiirteel A4 ulatus 40 kilomeetri kaugusele Saksamaale.
Veokite järjekord Saksa - Poola piiril kiirteel A4 ulatus 40 kilomeetri kaugusele Saksamaale. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / JENS SCHLUETER

Euroopa Komisjon leppis esmaspäeval kokku meetmetes kaubaliikluse kiirendamiseks koroonapandeemiast haaratud Euroopa Liidus, kutsudes liikmesriikide kehtestama niinimetatud rohelised koridorid, mille kaudu kaubaautod saaksid kiiremini riigipiire ületada.

"Viiruse leviku takistamiseks kehtestatud meetmed on aeglustanud - ja mõnikord ka peatanud - transpordi. See aga võib pidurdada kaupade tarnimist ja mõnikord tekitada ka kaubapuuduse," ütles Euroopa Komisjoni president Ursula von der Leyen oma pöördumises, milles ta selgitas Komisjonis heaks kiidetud juhiseid. Tema sõnul on transpordil ja eriti piiriületuses tekkinud takistused viinud selleni, et viirusega võitlemiseks vajalik meditsiinivarustus ei jõua õigeaegselt kohale.

Esmase nõudena soovib Komisjon liikmesriikidelt, et piiriületus ei kestaks kaubaveoki jaoks kauem kui 15 minutit.

Teiseks peaksid rohelised koridorid olema avatud ükskõik milliseid kaupu transportivatele veokitele.

Kolmandaks ei tohiks riikide valitsused seada kaubaveokite liikumisele mingeid ajalisi takistusi nagu öine või nädalavahetusel kehtiv liikumispiirang. "See on erakorraline olukord. Me peame olema paindlikud," rõhutas von der Leyen.

Neljandaks tuleks vähendada piiridel autojuhtidele kohustuslikku formularide täitmist, et neil oleks võimalus kiiremini piiri ületada, leiab Komisjon.

"Tervisekontrollid piiril oleks kasulikud viiruse leviku takistamiseks, aga need peaksid olema korraldatud selliselt, et kaupade vaba liikumine ei peatuks," ütles von derr Leyen. Tema sõnul kestab võitlus viirusega kaua, kuid Euroopa Liidu jõud selle võitluse võitmiseks peitub ühisturus.

"Seepärast peamegi seda kaitsma," lisas ta.

Piirisulgude probleem oli ka üks teisipäeva õhtul riigipeade ja valitsusjuhtide telekonverentsi peateemasid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: