Ministeerium soovitab lõksujäänutel võtta sihiks Euroopa, vältida USA-d

{{1585037100000 | amCalendar}}
Urmas Reinsalu valitsuse pressikonverentsil
Urmas Reinsalu valitsuse pressikonverentsil Autor/allikas: ERR

Kuivõrd paljud riigid üle maailma on sulgenud oma õhuruumi ning Eesti kodanikud sattunud seetõttu lõksu, võiks väljaspool Euroopa Liitu asuvad inimesed võtta kõigepealt suuna Euroopasse, kust on juba kergem leida ja vajadusel korraldada lende Eestisse, ütles välisminister Urmas Reinsalu.

Reinsalu sõnul on kriisi algusest esmaspäevase seisuga välisministeeriumi poole pöördunud ja abi saanud ligikaudu 2400 inimest, kes vajasid Eestisse tagasipääsemiseks abi.

"Lõksu jäänud inimesi on jäänud vähemaks, kuid juhtumid on muutunud keerulisemaks, sest inimesed on erinevates riikides üle maailma," märkis Reinsalu ja tõi näiteks Tai, Indoneesia ning Nepali.

Kui lugeda kriisi alguseks 14. märtsi, siis on sellest ajast kõnesid välisministeeriumi hädaabinumbrile olnud ligikaudu 7100. Lisaks sellele on abi saamiseks ministeeriumi poole pöördutud meili teel ja Facebookis, kokku on kümne päevaga seega nõustatud hinnanguliselt 8000 või rohkemgi inimest, ütles ERR-ile välisministeeriumi meedianõunik Pia Kuusik.

"Neist 2400 vajasid konkreetsemat abi. Tänaseks on konkreetset abi vajanuist umbes 1600 lood saanud lahenduse," lausus Kuusik.

Praegu on üle maailma laiali 240 inimest, kelle naasmise abistamisega välisministeerium tegeleb. "Sageli on ühes riigis viis kuni kümme Eesti kodanikku, seega on tegevus kandunud väiksemate gruppide või üksikreisijate abistamisele," ütles Kuusik.

Minister Reinsalu sõnul tehakse nende tagasitoomiseks koostööd teiste Euroopa Liidu riikidega. Lõksujäänutel soovitas ta kindlasti ühendust võtta välisministeeriumiga. Samuti tuletas välisminister meelde, et riik ei too hättajäänuid omal kulul tagasi, ka erilendudele on vaja osta pilet.

Kuusiku sõnul jätkatakse koostööd Euroopa Liidu riikidega ja vahendatakse inimestele infot erilendude kohta, mida euroliidu riigid algatavad oma ja teiste EL-i riikide kodanike äratoomiseks.

"Samuti oleme palunud, et Eesti aukonsulid nõustaksid nende poole pöörduvaid Eesti kodanikke, millised on transpordiühendused riigis ja muu asjassepuutuva kohta," ütles Kuusik.

Kuivõrd lennukiga liikumise võimalused ahenevad iga päevaga, peaksid välisriikides viibivad eestlased endale aru andma, et kunagi broneeritud või kokkulepitud lend ei pruugi lähitulevikus toimuda.

"Riigid kavatsevad lennukipargi võtta evakuatsiooni jaoks kasutusse. Ka need lennud, mis on plaanitud paari nädala või kuu pärast, ei pruugi olla maksvad. Inimesed peaksid naasma võimalikult kiiresti. Need kinnitused (lennukifirmade poolt), mis antakse täna, ei pruugi kuu jooksul olla maksvad," ütles Reinsalu.

Reinsalu soovitas esimeseks sihtpunktiks võtta Euroopa, kust on juba kergem Eestisse tagasi pääseda. Lõuna- ja Kesk-Ameerikas lõksus olevad inimesed aga peaksid vältima USA kaudu kodutee otsimist.

"Koostööd USA-ga raskendab asjaolu, et USA on rakendanud ranged piirangud piiriületusele, mis kehtivad paljudel juhtudel ka transiitlendude suhtes. Sel põhjusel soovitame Eesti kodanikel võimalusel leida vahemaandumiseks marsruut, mis viiks läbi muude sihtpunktide kui USA," ütles Pia Kuusik.

Oluline konsulaarinfo, eelkõige transiidivõimaluste ja –piirangute kohta (24. märtsi seisuga):

 • Kõigile tagasireisijatele: seoses mõnes riigis kehtestatud karmide transiidireeglitega võivad lennufirmad küsida teilt tõendeid, mis kinnitavad, et teie lõppsihtkoht on Eesti. Võtke kaasa vastavad tõendid (piletid jms) võimalusel prinditult. Probleemide tekkimisel palun andke endast märku välisministeeriumile: +372 5301 9999.
 • Kui viibite Austraalias ja teil on vajadus lähiajal Eestisse tagasi tulla: tänaseks on mitmed tavapärased transiitriigid sulgenud oma lennujaamad ning tagasitulek Eestisse liinilendudega on muutunud praktiliselt võimatuks. Soovitame võtta ühendust Eesti saatkonnaga Canberras, kui soovite kindlasti lähiajal Eestisse naasta: https://canberra.mfa.ee/
 • Kui reisite läbi Tai: palun arvestage, et kõigilt Taisse sisenejatelt, sealhulgas transiitreisijatelt küsitakse mitte rohkem kui 72 tundi tagasi väljastatud tervisetõendit riiklikust haiglast, mis kinnitab, et isik ei levita COVID-19 viirust (teisisõnu: küsitakse negatiivset COVID-19 testi) ning tervisekindlustust, mis katab ka COVID-19 nakatumisest tulla võivaid kulusid, vähemalt 100 000 USD kattega. Ilma nende dokumentideta lennule ei lubata. Juhul kui teie lähteriigis pole võimalik testi teha (see on võimalik näiteks ainult haigussümptomite ilmnedes), siis tuleks leida muu transiidivõimalus. Riigist väljumisel neid dokumente ei nõuta.
 • Kui viibite endiselt Indias, Bangladeshis, Malaisias, Nepalis, Singapuris või Sri Lankal ja soovite Eestisse saada: palun võtke esimesel võimalusel ühendust oma reisikorraldajaga, et uurida toimuvate lendude ja võimaluste kohta pääseda Eestisse. Lisainfo: https://newdelhi.mfa.ee/et/koroonaviirusega-seotud-reisisoovitus/
 • Kui reisite tagasi läbi Leedu: Leedu on pikendanud transiidivõimalust Eesti kodanikele kuni kolmapäeva, 25. märtsi lõpuni (erand lõppeb 26. märtsil 00:00), kuid enam pole transiidiks lubatud enda transport (eraauto või takso). Kuna transiit on vaja eelnevalt leppida kokku Leedu ametivõimudega, siis andke palun endast viivitamatult märku Eesti saatkonnale Vilniuses (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar@estemb.lt.
 • Kui reisite tagasi läbi Läti: Lätist Eestisse saamiseks soovitab välisministeerium järgnevaid variante: a) sõita Riiast rongiga Lugažini (Valka lähedal), väljumised kl 10.34 ja 18.15 (esimese variandi puhul on võimalik istuda samal päeval ümber Valga-Tallinna rongide peale); b) võtta takso ja sõita sellega Eesti piirile Iklasse või Valka ning kutsuda endale sinna keegi (näiteks pereliige või sõber) vastu; c) võtta Riiast rendiauto ja tagastada see Tallinnas. Samuti peavad Lätti saabuvad ja transiidina läbivad Eesti kodanikud ja elanikud, sealhulgas kaubavedajad, ära täitma vastava ankeedi ja esitama selle Läti piirivalvele (ankeete jagab ka piirivalve).
 • Kui reisite tagasi läbi Taani: Kopenhaagen Kastrup ja Billundi lennujaamad on avatud. Võimalik ühendus Eesti ja Taani vahel on Lufthansaga läbi Frankfurti, aga viimast infot tuleb vaadata Lufthansa kodulehelt.
 • Välisministeeriumi andmetel peatab Turkish Airlines alates 27. märtsist kõik rahvusvahelised lennud, välja arvatud viis marsruuti: Hongkong, Moskva, Addis Abeba, New York ja Washington. Hetkel läbi Türgi reisida soovijatele on oluline teada, et on suur tõenäosus, et isikuid, kes saabuvad nendest riikidest või on viibinud järgnevates riikides viimase 14 päeva jooksul, ei lubata Türgis asuva lennujaama transiittsooni või Türki siirduva lennuki pardale: Aserbaidžaan (Nahhitševan), Austria, Belgia, Hiina, Hispaania, Holland, Iisrael, Iraak, Iraan, Itaalia, Korea Vabariik, Kosovo, Mongoolia, Norra, Prantsusmaa, Rootsi, Saksamaa, Saudi-Araabia, Taani, Ukraina. Lisainfo: https://ankara.mfa.ee/et/oluline-info-reisimise-kohta
 • Samuti alustab Hollandi lennufirma KLM alates 29. märtsist uusi liinilende Amsterdami järgnevatest sihtpunktidest: Atlanta, Abu Dhabi/Muscat, Bangkok, Delhi*, Dubai*,  Soul, New York, Osaka, Los Angeles, Lima*, Tokyo, Chicago, Mexico City, jm. (* lennud alustavad peale 29. märtsi). Lisainfot leiate KLM-i kodulehelt.

Tagasi pöördumise võimaluste arutamiseks soovitab välisministeerium esmajärjekorras pöörduda lennufirma või reisikorraldaja poole, kellel on kõige uuemad andmed.

Välisministeeriumile teadaolevad lisalennud juhul kui puuduvad tavalennud:

 • 24. märtsil ja 27. märtsil toimuvad Air Balticu erilennud Frankfurtist Riiga. Lisainfo: https://www.airbaltic.com/et/teadaanded
 • Kolmapäeval, 25. märtsil, toimub erilend Alicantest Vilniusesse. Piletit saab broneerida: https://www.kidytour.lt/backhome, aga tulenevalt Leedu transiiditingimustest peavad potentsiaalsed reisijad andma endast märku ka Eesti saatkonnale Vilniuses: (nimi, kontakttelefon/e-post, reisidokumendi number): sekretar@estemb.lt
 • Kolmapäeval, 25. märtsil, toimub Air Balticu erilend Malagast Riiga. Pileti broneerimiseks palume helistada: +371 67207771. Lisainfo: https://www.airbaltic.com/et/teadaanded
 • Lisandunud on Air Balticu erilennud neljapäeval ja reedel, 26. ja 27. märtsil Amsterdamist Riiga. Pileti broneerimiseks palume helistada: +371 67207771. Lisainfo: https://www.airbaltic.com/et/teadaanded
 • Neljapäevani, 26. märtsini, saab end registreerida varem välja kuulutatud Leedu korraldatud erilennule marsruudil Ho Chi Minh (Vietnam)-Bangkok (Tai)-Kaunas. Lend väljub 27. märtsil kell 10:00 Ho Chi Minhist, teeb vahemaandumise Bangkokis ja seejärel suundub Kaunasesse. Eelisjärjekorras saavad pileteid osta Leedu, Läti ja Eesti kodanikud. Lennule registreerimine: https://www.vietnamballoons.com/book-online. Samuti palume anda endast kindlasti märku hiljemalt 26. märtsiks Eesti saatkonnale Vilniuses, eriti neil, kes soovivad transpordiabi Kaunasest Eestisse: sekretar@estemb.lt
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: