Riigikohtunik Pilving: viirustõrje hinnale jõuab millalgi kätte põhiseaduslik lagi

Ivo Pilving
Ivo Pilving Autor/allikas: Lauri Kulpsoo

Riigikohtunik Ivo Pilvingu sõnul on poliitilise otsustamise koht, kui kaua lubatakse inimestele tavaolukorras tagatud õiguste piirangutel kesta, sest viirustõrje hinnale jõuab mingil hetkel kätte põhiseaduslik lagi.

Eesti Päevalehes ilmunud arvamusloos toob riigikohtu halduskolleegiumi liige Pilving välja, et lisaks sellele, et koroonaviirus on Eestis nõudnud juba nelja inimese elu, on osa inimesi jäänud ilma liikumisvabadusest ja paljud ka tööst, ning valitsus on hoiatanud lisapiirangute eest, kui kodanikud ei peaks senistele meetmetele kuuletuma.

"Selle taustal ei mõjunud kindlasti julgustavalt tagantjärele ilmsiks tulnud fakt, et välisministeerium on aktiveerinud Euroopa inimõiguste konventsiooni 15. artikli, mis peatab ajutiselt konventsiooni mõne artikli toime Eestis. Riigivõimu seaduslikkuse kohtulik järelevalve on praegu ülioluline."

Pilving rõhutab, et lõputu eriolukord ei ole põhiseadusega kooskõlas, sest põhiseadus ei luba häda tõrjumiseks tekitada veel suuremat kahju kui häda ise.

Ta märgib, et erinevalt sõjast või erakorralisest seisukorrast ei ohusta praegune viirus otseselt riigi eksistentsi, vaba ja demokraatlikku põhikorda ega rahva kestmajäämist.

"Küll aga ohustaksid kõiki neid hüvesid liikumis- ja ettevõtlusvabaduse piirangud, kui need kestaksid ülearu kaua. On poliitiline, mitte meditsiiniline otsus, kui suurt hinda ollakse valmis maksma. Need kalkulatsioonid on karmid, kuid on ka selge, et viirustõrje hinnale jõuab mingil hetkel kätte põhiseaduslik lagi," kirjutab Pilving.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: