Pangad leppisid kokku maksepuhkuse reeglites ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Pangad.
Pangad. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Eesti pangad leppisid kokku ühtsetes maksepuhkuse andmise reeglites nii eraisikutele kui ettevõtetele, toetamaks majanduskriisist võimalikult sujuvat taastumist.

Pangaliidu juhatuse esimees Erki Kilu sõnul annavad pangad eriolukorra algusest lihtsustatud korras maksepuhkusi muid laenutingimusi muutmata ja reeglina teenustasuta.

Praeguseks on pangad andnud maksepuhkusi enam kui 19 000 kliendile, kellest 70 protsenti moodustavad eraisikud ja 30 protsenti ettevõtted. "Laenu tagasimaksed on lükatud edasi üle 1,7 miljardi euro ulatuses välja antud laenudel, millest 20 protsenti on eraisikute ja 80 protsenti ettevõtete laenud," tõi Kilu välja.

Ühiseid maksepuhkuse reegleid käsitleva soovitusliku juhendi võttis sel nädalal vastu ka finantsinspektsioon. Kilu sõnul arvestas liit nendega ka oma kokkuleppes.

Maksepuhkuste kord reguleerib laenu põhiosa maksete peatamist läbi maksegraafiku muutmise. Kliendi taotluse alusel pikendatakse ka laenu tagasi maksmise tähtaega maksepuhkuse pikkuse võrra.

Maksepuhkuste kokkuleppega ühinenud pankades muudetakse maksepuhkuse taotleja laenulepingul vaid maksegraafikut, muid lepingutingimusi aga mitte. Laenulepingutele võib lisada KredExi ja Maaelu Edendamise Sihtasutuse kaudu saadud riigi tagatisprogrammide garantiisid.

Maksepuhkust saab taotleda nii ettevõtete laenude, eluasemelaenude, liisingu kui ka tarbimisfinantseerimise lepingute puhul. Maksepuhkuse pikkus on eluasemelaenude puhul kuni 12 kuud, liisingu ja tarbimislaenude puhul kuni 6 kuud. Ettevõtted või ettevõtete grupid, kel on ühes pangas krediidilimiit kokku alla 5 miljoni euro, saavad laenudele põhiosa maksepuhkust kuni 6 kuuks. Kasutusrendi lepingud ei ole kokkuleppega kaetud, kuid need saab soovi korral ümber vormistada kapitalirendiks.

Maksepuhkuste kord kehtib laenulepingutele, mis on sõlmitud enne 12. märtsi ja selle alusel saab maksepuhkust taotleda 30. juunini. Nende reeglite alusel saavad maksepuhkust taotleda kliendid, kellel polnud probleeme laenu tasumisega enne maksepuhkuste korra kohaldamist.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: