Soome valitsus arutab piirangute leevendamist, ka eestlaste küsimus teemaks

{{1588564620000 | amCalendar}}
Parvlave Finlandia
Parvlave Finlandia Autor/allikas: Arno Mikkor/Riigikantselei

Soome valitsus jätkab esmaspäeval aruteluga kriisipiirangute leevendamise võimaluste üle. Tulemustest lubati teada anda esmaspäeva jooksul, siseminister Maria Ohisalo sõnul räägitakse ka eestlastest töötajate reisimise hõlbustamisest.

Soome valitsus lootis pühapäeval piirangute leevendamises kokku leppida ja õhtul oma otsusest teada anda, aga nii ei läinud. Kõnelused jätkusid esmaspäeval kell 10.

Soome siseminister Maria Ohisalo ütles esmaspäeval valitsuse istungile saabudes ajakirjanikele, et kõne all on ka Eesti ja Soome vahelise piiriületuse taastamine.

"Paljud eestlased jäid siia, eriti pealinna piirkonda, ehitustöödele. Nüüd, kui me teame, et nad on olnud siin 6-7 nädalat teatud mõttes lõksus, arutame me loomulikult ka seda, kuidas nende olukorda leevendada," märkis Ohisalo selleteemalisele küsimusele vastates.

Siseministri sõnul on viirus jätkuvalt ohtlik ning selle võitmiseks on vaja aega koos osade piirangute jätkumisega. Ta lisas, et nn kahe meetri nõue jääb ilmselt veel kauaks püsima.

"Põhisõnumiks jääb, et peame jätkama füüsilise distantsi hoidmist, mis tähendab, et meie ühiskonnaelu tuleb endiselt korraldada kahe-meetri-nõude alusel," ütles Ohisalo Yle vahendusel.

Ka justiitsminister Anna-Maja Henriksson rõhutas vajadust leida tasakaal piirangute leevendamise ja epideemiaga toimetuleku vahel.

Eakad sama hästi kui karantiinis

Sellest jääb Soomes väheks, kas valitsuse meelest üks või teine piirang vajalik on. Kuna piirangud puudutavad inimeste põhiõigusi, siis peab valitsus iga piirangu puhul suutma põhjendada, miks selle jätkamine on täiesti vältimatu.

Üks suur vaidlusteema on koolid. See on juba otsustatud, et põhikoolid avatakse 14. mail ja koduõpe lõpeb. See on esile kutsunud suure vaidluse ja isegi hukkamõistu, sest kooliaasta lõpeb 31. mail ja paariks nädalaks laste kooli saatmine tundub paljudele asjatu riskimisena. Nüüd oodatakse otsust gümnaasiumiastme ja ametikoolide asjus, kas ka nemad hakkavad sel õppeaastal veel koolis käima või mitte.

Väga oluline teema on eakatele inimestele kehtestatud piirangute leevendamine. Praegu peavad üle 70-aastased elama sama hästi kui karantiinis ja vanemale põlvkonnale omase hoolikusega peetakse piirangutest ka kinni.

Hooldekodud on praegu suletud ja sinna oma lähedasi vaatama ei pääse. Hooldekodude elanikke ei lasta õue jalutama, et nad oma kehvemas seisus kaaslastele nakkust ei tooks. Üha rohkem on neid asjatundjaid, kes hoiatavad, kui suurt kahju teeb eakale inimesele pikka aega toas istumine ja lisaks pealesunnitud üksindus.

Helsingis seadis üks hooldekodu lausa sisse konteineri, kus asukad saavad oma lähedastega turvaliselt kohtuda ja juttu ajada. Klaas on küll vahel ja kallistada ei saa, aga vähemalt on võimalus omakseid näha.

Restoranid püsivad kinni

Soomlased ootavad pikisilmi ka kogunemispiirangute lõppemist. Praegu ei ole rohkem kui kümne inimese kogunemine lubatud.

Kohvikud, restoranid ja muud söögikohad on kinni vähemalt mai lõpuni ja lubatud on vaid toidu kaasamüümine. Seda piirangut valitsus tõenäoliselt varem ei lõpeta.

Muuseumid, teatrid ja muud sellised kohad on Soomes kinni nagu Eestiski, aga teadaolevalt arutas valitsus vähemalt raamatukogude avamist.

Eestlasi huvitab muidugi peamiselt Eesti ja Soome vahelise piiri avanemine ja laevareiside taastumine. See võimaldaks nii Soomes töötavate eestlaste kui Soome turistide liikumist. Ka Soome Tööandjate liit ja Kaubanduskoda soovivad piirangute leevendamist.

Soome välisminister Pekka Haavisto ütles eelmisel nädalal ERR-ile antud intervjuus, et kui piiri avama hakatakse, siis kõigepealt pääsevad ilmselt liikuma teises riigis tööl käijad. Turistina pääseb naaberriiki vast alles suve lõpus.

Soome vaatlejate hinnangul praegu valitsuselt väga olulisi leevendusi loota ei ole, kõigepealt oodatakse ära, mis juhtub pärast seda, kui koolid ja lasteaiad 14. mail avatakse. See tähendab ühtlasi, et paljud lastega koju jäänud vanemad pääsevad tööle. Kindel on vaid see, et piiranguid leevendatakse ettevaatlikult, järk-järgult ja kui vaja, kehtestatakse üks või teine piirang uuesti.

Toimetaja: Kai Vare, Mirjam Mäekivi, Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: