Õiguskantsler: omavalitsus võib, aga ei pea distantsõppel õpilasi toitlustama

Koolitoit.
Koolitoit. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Lastevanemates on tekitanud segadust, kas kohalikud omavalitsused peaksid ka eriolukorra ajal koolides õpilasi toitlustama. Õiguskantsler leiab, et KOV-id võivad seda teha, aga otsest kohustust neil selleks pole.

Õiguskantsler Ülle Madise ütles, et KOV-id koolilõunat kõigile pakkuma ei pea.

"Valdadel ja linnadel on õigus otsustada, kas pakkuda koolilõunat kõigile soovijatele või vajaduse kohaselt üksnes abivajavatele õpilastele," ütles Madise.

Nimelt on õpilastel õigus saada koolis süüa, kuid eriolukorra ajal viibivad õpilased koduõppel. Seega ei ole õiguskantsleri sõnul peredel õiguspärast ootust, et kohalik omavalitsus aitaks korraldada koduseid söögikordi või koolilõunaga sarnast toitlustamist, kuigi õppetöö toimub kodustes tingimustes.

Kui KOV otsustab õpilastele koolilõunat pakkuda, võib sooja toidu õiguskantsleri sõnul asendada ka toidupakiga. Nendele võivad järele minna õpilased või nende vanemad. Õiguskantsler leiab, et valmistoidu võib ka õpilasele koju viia.

"Koolitoidu taotlemise kord peaks olema lihtne ja selge ega tohiks panna peresid toetuse taotlemisest loobuma. Läbi tuleks mõelda ka transpordikorraldus ja muud toidu kättesaadavust mõjutavad asjaolud," kirjutab õiguskantsler.

Riik maksab valdadele ja linnadele koolilõunatoetust, mida võib muu hulgas kasutada ka toidupakkide jagamiseks või toitlustaja valmisoleku tagamiseks, et pärast eriolukorda saaks jätkata toitlustamist koolis.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: