Tänavu jäävad avalikud jaanipeod ära ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tänavu jäävad massijaanipeod ära, kuid lõkkeasemetele on juba kogunenud suured lõkkematerjali kuhjad. Näiteks Palivere vabatahtlikud päästjad kavatsevad oma lõkkekuhja juba maikuus ära põletada, et jaaniööl jõude seisev kuhi püromaanides kiusatust ei tekitaks.

Tänavu on suured jaanituled viiruse tõttu ära keelatud, kuid külaplatsidel ootavad oksahunnikud süütamist. Näiteks 700 elanikuga Paliveres, Läänemaal on puidukuhi tähelepanuväärne. Kuid jaanipäeval pidu ei tule.

"Kuna meil siin platsi peal on olnud jaanipäev 500-1000 osalejaga, siis seda ilmselgelt korraldada ei saa. Ja mis nüüd sellesse lõkkesse puutub, siis see on oluline, et inimesed toovad oma talgumaterjali, aiakoristusmaterjali - kõike siia," rääkis Palivere aleviseltsi liige Andrus Eilpuu.

"Kui ta jaanilaupäevaks siia seisma jääks, siis pannakse ta jaanilaupäeval kellegi poolt põlema niikuinii. Ja ükski külaselts ei hakka, ma arvan, jaanilaupäeval patrullima ja kätt ette hoidma siin. Pigem teha see kontrollitult ära. Praegu meil on plaan see kuu lõpu poole vabatahtliku kohaliku tuletõrjega," lausus Eilpuu.

Igal aastal süüdatakse jaaniõhtul või sellele järgneval päeval Eesti kogunemisplatsidel sadu lõkkeid. Väiksemaid tulesid pole arvatavasti keegi üle lugenudki. Näiteks veebilehel Jaanituled.ee on praegu 32 tulekohta üle Eesti. Eestimaa jaanitulede lehel on poolsada lõket. Võib arvata, et jõude jaanilõkke kuhjasid on Eestis kõikjal.

Päästeamet ütleb, et kohustust jaanilõkke kuhilaid ette ära põletada ei ole. Kui aga kohalikud leiavad, et nii on turvalisem, võib selle varem ära põletada.

"See on tõepoolest üks lahendus. Kui soov on see ära põletada varem, et jaaniõhtul kellelgi kiusatust ei tekiks, siis tõesti, kui vabatahtlikud päästjad piirkonnas appi tulevad ja olukorra turvaliselt ära lahendavad, siis see on tõesti üks võimalus," ütles päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Tagne Tähe.

Andurs Eilpuu kahtlustab, et suurte jaanitulede ärajäämine tekitab hulganisti väiksemaid tulesid, see aga võib kohalike vabatahtlike pritsimeeste võimekuse proovile panna. Et nii ei juhtuks, soovitab päästeamet veepangesid käepärast hoida ja lõkkel silm peal hoida.

"Ja kui jaaniõhtu on ära peetud, siis kindlasti on see, nagu päästjadki ütlevad, et viimane kustutab tule. Et see tuli sinna ise põlema ei jää," ütles Tagne Tähe.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: