Poola presidendivalimised tuleb korraldada 74 päeva jooksul

Poola president Andrzej Duda ja tema abikaasa Agata Kornhauser-Duda.
Poola president Andrzej Duda ja tema abikaasa Agata Kornhauser-Duda. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Poola valimiskomisjon andis pühapäeval parlamendi spiikrile 14 päeva aega presidendivalimiste uue kuupäeva määramiseks ning need peavad toimuma 60 päeva jooksul pärast otsuse langetamist.

Poola pühapäevased presidendivalimised läksid ajalukku valimistena, kus jaoskonnad jäid suletuks ega antud ühtki häält, sest riigis valitses koroonapandeemiast põhjustatud poliitiline kriis.

38 miljoni elanikuga Poola on sattunud kummalisse hämartsooni, kus presidendivalimisi ei ole ametlikult edasi lükatud ega tühistatud, sest valitsus ja opositsioon ei ole suutnud leida mõlemat rahuldavat põhiseaduslikku lahendust.

Valimiskomisjoni esimees Sylwester Marciniak avaldas lootust, et saavutatakse läbimurre, mis võimaldaks korraldada presidendivalimised, mis oleksid "täielikult demokraatlikud, läbipaistvad ja õiglased".

Praeguse riigipea Andrzej Duda ametiaeg saab läbi 6. augustil ning Poola ei saa endale lubada olukorda, kus riigil ei ole valitud presidenti pärast seda kuupäeva, ütles Marciniak. Valimiste protsess peab uuesti algama ja kandidaadid tuleb uuesti registreerida, lisas ta.

Duda taotleb tagasivalimist. Tal on võimupartei Seadus ja Õiglus (PiS) toetus. Avaliku arvamuse uuringutes juhib Duda ülejäänud üheksa kandidaadi ees.

Poola võimukoalitsiooni liidrid korraldasid veel nädalavahetusel erakorralise kohtumise, kuid presidendivalimiste uut kuupäeva teada ei antud.

Vasakjõudude liidrid on kutsunud kõiki opositsioonierakondi kohtuma kolmapäeval, et arutada valimiste korraldamise võimalusi.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: