Kütuse hulgimüüja Orlen korraldas bürokraatia tõttu müügi ümber ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tankla.
Tankla. Autor/allikas: Freepik/Creative Commons

Eesti suurim kütuse hulgimüüja Orlen lõpetas uue keskkonnanõude ja suurenenud bürokraatia tõttu selle aasta algusest kütusemüüjatele otse kütuse müümise. See aga ei tähenda, et Orlen enam Eesti jaemüüjatele kütust ei müüks.

Orlen Eesti teatas, et ei müü enam alates selle aasta 1. jaanuarist kaupu, mis on lubatud tarbimisse vastavalt Eestis kehtestatud biolisandi sisalduse nõuetele vedelkütuse seaduse ja atmosfääri õhu kaitse seaduse normide täitmise tagamiseks.

Kui muidu müüs Orlen tanklatele kütust aktsiisilaost kütuseautosse laadituna, siis nüüdsest müüb ettevõte kütuse ära terminalis, kui see on veel mahutis.

Seega läks varasemalt kütus tarbimisse juriidiliselt Orleni nimel ning Orlen tasus sellelt ka maksud. Muudatus kütuse müügis tuleb peamiselt biokütuse kohustusest, millel on kaks osa. Esiteks on biokütuse kohustus, mis tähendab füüsilist biokütuse segamist fossiilkütusesse. Teiseks saavad atmosfääri õhu kaitse seaduse kohaselt aga ettevõtted, kes aktsiisilaost toovad kütust tarbimisse, kohustuse vähendada ka kasvuhoonegaaside hulka kuue protsendi võrra. 

Orlenilt pärineb Eestis müüdavast kütusest ligikaudu 80 protsenti ning ülejäänud viiendiku toob maale Neste, mis toob kütuse Soome rafineerimistehasest. Orlen pakub Eestis Orlen Lietuva toodangut, mis varustab lisaks Leedule ja Eestile ka Lätit, Ukrainat ja erinevaid Lääne-Euroopa riike.

Tänavu esimeses kvartalis maksis Orlen riiklikke makse 8 miljonit eurot, aasta varem samal perioodil 16 miljonit eurot. Mullu neljandas kvartalis aga suisa 22 miljonit eurot.

Orlenilt kütust ostva Alexela juhatuse liikme Alan Vahti sõnul tuleb muutus turul puhtalt raporteerimise iseärasustest. Ta märkis, et 10-protsendilisele biokütuse nõudele lisanduv kuueprotsendiline kasvuhoonegaaside vähendamise kohustus on reaalselt kokku võrdeline ligikaudu 13-14-protsendilise biokütuse kohustusega. 

Vaht rääkis ERR-ile, et seadus näeb koos uue jõustunud kohustusega ette ka eraldi deklaratsiooni esitamist. Orleni kütust ostvad kütusemüüjad müüvad aga lisaks ka ise näiteks gaasi, mis võimaldab keskkonnanõudeid tasandada.

Alexela saaks seega Vahti sõnul enda nimel tarbimisse toodud LPG kütusega seda tasandada, kuid vaid sel juhul, kui riigi nõutav kütuseraport esitatakse koos Orleniga.

Orlenilt ostavad kütust aga ka teised firmad, mille eest täidaks Orlen samuti kohustust ning sellisel juhul tuleb neil kõigil esitada koos deklaratsioon. Kui kütuse jaemüüjad ostavad kütuse terminalist, on ostetud bensiin ja diislikütus jaemüüja bilansis ning ühisdeklaratsiooni esitamine ega teiste kütusemüüjatega riskijagamine pole sel puhul tarvis. 

Vahti sõnul suurendab see ka Alexela halduskoormust, kuid teeb turuosalistele kütuse ostmise lihtsamaks. Samas on ettevõte pidanud aga juurde palkama töötajaid, kes muutunud süsteemis normide tagamise aruandlusega tegelevad.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: