WHO endine tippjuht: koroona võib kaduda juba enne vaktsiini leidmist

{{1589796720000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Londoni metroo koroonapandeemia ajal. Autor/allikas: SCANPIX / PA / Victoria Jones

Hiinast alguse saanud ja üle kogu maailma levinud koroonaviirus võib loomulikul teel kaduda juba enne sellevastase vaktsiini leiutamist, ütles Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) endine tippjuht.

"Me näeme laias laastus sama mustrit igal pool - kahtlustan, et oleme saavutanud laiema immuunsuse kui arvatud," ütles professor Karol Sikora, kes varasemalt juhtis WHO vähivastast programmi. "Peame aeglustama viiruse levikut, kud see võib ka ise hääbuda. Minu arvates on see võimalik stsenaarium," ütles Sikora Briti ajalehele Independent.

Sikora kommentaar järgnes mõni päev varem meditsiiniajakirjas International Journal of Clinical Practice ilmunud andmetele, mille kohaselt Ühendkuningriigis võib tõenäoliselt olla koroonaviirusega COVID-19 kokkupuude olnud 19 miljonil inimesel.

Briti epidemioloogide püüdlused saada aimu ja jälgida viiruse levikut on olnud takistatud, kuna valitsus on keeldunud massilisest testimisest ja nakatunute kontaktide jälgimisest, tõdeb Independent.

Ühendkuningriigis usutakse, et tagasipöördumine reaalsusesse saab koroonapandeemia järgselt võimalikuks alles siis, kui viiruse vastu leitakse vaktsiin. Nii näitas hiljutine arvamusuuring, et umbes veerand inimestest ei tunne ennast ühistranspordis turvaliselt nii kaua, kui koroonavaktsiini pole leitud.

Briti tervishoiuminister Matt Hancock on lubanud, et valitsus teeb kõik võimaliku vaktsiini leidmiseks ja kaks juhtivat vaktsiini loomisega tegelevat teadlaste rühma - Oxfordi ülikoolis ja Londoni Imperial College'is on saanud valitsuselt vähemalt 42,5 miljoni naelsterlingi ulatuses toetust.

Sikora mahendas hiljem oma sõnu Twitterisse postitatud kommentaariga: "Keegi ei väida, et teab kindlalt, mis hakkab juhtuma - ma usun, et tundmatus olukorras on selline võimalus. Me peame jätkama distantsi hoidmist ja lootma, et numbrid lähevad alla." 

WHO Eesti esindaja: Sikora ei esinda WHO-d

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) Eesti esinduse juht rõhutas ERR-ile saadetud kirjas, et Sikora ei esinda oma seisukohaga WHO seisukohti ning oma eriala tõttu (Sikora on onkoloog - toim.) pole tal ka pädevust viroloogia teemadel sõna võtta.

"Inimene, keda tsiteeritakse kui WHO endist juhti, pole WHO-s töötanud juba üle 20 aasta. Ta oli küll 1997-1999 WHO vähiprogrammi juht, aga see polnud kaugeltki mitte seotud valdkonnaga, milles ta kommentaari annab. Samuti puudub tal vajaminev erialane pädevus seda teemat kommenteerida," kirjutas WHO esinduse juhi kohusetäitja Marge Reinap.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: