X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Soome alustab lähipäevil oma koroonavaktsiini testimist

Vereproovid.
Vereproovid. Autor/allikas: SCANPIX

Soome koroona-vaktsiini loojad loodavad juba lähipäevil alustada vaktsiini katsetamist loomade peal.

Helsingi ülikooli viroloogiaprofessor Kalle Saksela ütles Soome ringhäälingule Yle, et loomkatsetest sõltub, millal saaks hakata vaktsiini katsetama inimeste peal. Ta loodab, et uue vaktsiini saab kasutusele võtta järgmisel sügisel.

Saksela peab Soome enda vaktsiini väljatöötamist vajalikuks, kuna suured rahvusvahelised ravimifirmad ei suuda tõenäoliselt nii palju vaktsiini toota kui seda maailmas vaja on.

Ka Tampere ülikool töötab koroonavaktsiini kallal, aga seal ei ole veel nii kaugele jõutud kui Helsingi ülikoolis, märkis Yle.

Soome sotsiaal- ja tervishoiuministeeriumi kantsler Kirsi Varhila usub, et soomlaste töö ei lähe raisku vaatamata sellele, et teistes maades on vaktsiini arendamisega kaugemale jõutud.

Tõhusa ja turvalise vaktsiini loomine on äärmiselt keerukas ja kallis ning ka päris viimases etapis võib selguda, et loodud vaktsiin nõuetele siiski ei vasta ja tuleb otsast peale hakata. Seetõttu on hea, et on olemas teisigi, kes vaktsiini arendamisega tegelevad, vahendas Yle Varhila selgitusi.

Ka kõige kaugemale jõudnud projektide puhul on veel lahtisi küsimusi, muuhulgas näiteks see, kas vaktsiin toimib ühtmoodi eri eas inimeste puhul. Varhila hinnangul võidakse kasutusele võtta hoopis eri vaktsiinide segu ja siis on kindlasti kasu ka soomlaste tööst.

Ebaselge on praegu kõige kaugemale jõudnud vaktsiinide puhul nende toimimisaeg. Juhul kui inimeste kaitsmiseks läheb vaja rohkem kui üht annust võib vajamineva vaktsiini hulk kahe- või kolmekordistuda.

Toimetaja: Kai Vare, Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: