Politsei: eriolukorra piiranguid rikuti rohkem kui 6000 korda

Foto: Siim Lõvi /ERR

Politsei pidi eriolukorra ajal erinevatele kehtestatud piirangute rikkumistele reageerima enam kui 6000 korral ja rohkem kui sajal korral määrati rikkujatele karistuseks ka sunniraha maksmine.

Kui eriolukorra ajal oli väljas kaks korda rohkem patrulle kui tavaliselt, et jälgida kehtestatud piirangutest kinnipidamist, siis nüüd patrullide arvu vähendatakse ja piirangute täitmise üle hakkab järelevalvet tegema terviseamet.

Eriolukorra alguspäevil sai politsei kehtestatud liikumispiirangute rikkumise kohta teateid 300 korral ööpäevas, eriolukorra lõpus kahanes see arv 20-ni. Politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametnik Toomas Malva ütles, et kui helistati, siis üldiselt oli tegemist ka tõsise probleemiga.

"Me oleme väga tänulikud iga informatsiooni eest. Me üritame seda informatsiooni suhteliselt kiiresti kontrollida, et aru saada, kas seal on midagi taga või ei ole. Ei saa öelda, et oli palju valeväljakutseid," lausus Malva.

Häirekeskuse peadirektor Kätlin Alvela sõnul anti enamjaolt teada, et siin-seal rikutakse reegleid.

"Inimesed ise olid need kangelased, pidasid reeglitest kinni, ja neil, kes kippusid eksima, õnneks teised kaaskodanikud aitasid meeles pidada või meelde tuletada," ütles Alvela.

Kokku pidi politsei reageerima enam kui 6000 korral, 110 korral määrati korduvatele rikkujatele ka sunniraha, mis jäi keskmiselt 400 euro alla. Malva lisab, et reeglitest möödavaatamisel oli üldjuhul seltskonna kaaslaseks alkohol.

"Meil tekkis huvitav kogemus, et me saime päeval hästi palju tööd teha. Kui alkoholimüük oli keelatud õhtuti, siis ega alkoholi väljakutsete arv ei vähenenud, jäi sarnaseks. Aga need olid kõik päeval," ütles Malva.

Neljapäeval teatas politsei, et vähendab piirangute täitmist jälgivate patrullide arvu.

"Me võtsime tegelikult oma tavajõud tavapärastelt töödelt ära ja suunasimegi spetsiaalselt niinimetatud COVID patrullidesse. Täna me lähme tagasi sedasama tööd tegema, mida me kogu aeg oleme teinud. Vaadates statistikat, ega õigusrikkumiste arv ei ole vähenenud. Pigem isegi osaliselt on suurenenud," märkis Malva.

Edaspidi jälgib piirangute täitmist terviseamet. Ameti peadirektor Merike Jürilo ütles, et reeglite täitmise puhul – puudutagu piirang siis kogunemisi või 2+2 reegli täitmist – peavad inimesed eelkõige ise vastutama.

"Me siiski lähtume sellest, et iga üksikisiku vastutus, asutuste, ettevõtete vastutus on jälgida oma tegevuses neid piiranguid ja tagada võimalikult nakkusohutu tegevus," ütles Jürilo.

Terviseamet on palunud politseil endiselt jälgida, et reeglitest kinni peetaks. Politsei lubab oma tavapärases tegevuses seda teha ja rikkumistele reageerida.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: