Kõik ei pea leevendusi mõistlikuks: kõige ohtlikum on seal, kus on alkohol

Foto: Priit Mürk/ERR

1. juunist on baarides ja restoranides lubatud hilisõhtune alkoholimüük, ööklubid jäävad seevastu suletuks. Juuni algusest on lubatud ka sise- ja väliüritused. Teatrid võivad siiski jätta uksed avamata ja eksperdid kahtlevad, kas baaride reeglilõdvendus on mõistlik.

1. juunist võivad uksed lahti teha nii kinod kui ka teatrid. Küll aga peavad nad endiselt järgima 2+2 reeglit ja tohivad saali müüa kuni 50 protsenti kohtadest, arvestades sealjuures, et üle 50 inimese saali lubada ei tohi.

Ugala teatri juhi Garmen Tabori sõnul on see otsus arusaamatu ja publikut eksitav, sest nende piirangutega pole mõeldav teatrit juunis avada. Keeruline tuleb kogu suvi.

"Kui me mõtleme saalide peale, siis ma saan tuua näite: Ugala teatri väike saal, 155 kohta, aga saame panna 25. Põhisõnum on see, et meil ei ole mõtet teatreid lahti teha sellise arvuga, sest see toodab miinust," rääkis Tabor.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et avamine on iga teatri enda otsustada ning teatrite suurused on väga erinevad. "Teatrite kavasid valitsus ei kirjuta ette, iga teater ja taidlusgrupp teeb oma kavasid suveks ise," lausus Ratas.

Väliüritustele tohib lubada kuni sada inimest. Juuni algusest võib minna ka restorani ja baari, kus ei kehti enam öist alkoholimüügipiirangut. Ööklubid aga uksi avada ei tohi.

Ratase sõnul vaatab valitsus piiranguid üle iga nädal, sama puudutab ka ööklubide keeldu. "Kui me räägime restoranist või pubist, seal on kindlad reeglid, seal on 2+2 reegel, mis on minu arust väga tähtis, seal on desinfitseerimise reegel. Neid reegleid tuleb järgida, selge on see, et ööklubis, ma usun, on 2+2 reeglit üsna raske täita," põhjendas Ratas.

Viroloogiaprofessor Irja Lutsari sõnul ei tohi unustada, et koroonaviirus on pidude ja ürituste haigus ning talle teeb muret otsus avada baarid. Nii on tema sõnul baarides ja ööklubides riskikäitumine üsna sarnane.

"Kõige ohtlikum on seal, kus on alkohol, kus on inimesed väga tihedalt koos, kus veel lisaks karjutakse, lauldakse ja tantsitakse. Kui me vaatame, kuidas see haigus Euroopas laiali läks, siis igaüks oskab nimetada päris mitmeid üritusi," rääkis Lutsar.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: