Kaitsevägi ostab Saabilt kõige moodsamad Carl-Gustavid

{{1590569160000 | amCalendar}}
Foto: commons.wikimedia/Duke83

Eesti ostab koos Lätiga Rootsi ettevõttelt Carl-Gustav M4-d, et asendada kasutusel olevad vanemad relvad. Esimene partii jõuab Eestisse 2022. aastal.

Saab teatas Eesti ja Lätiga sõlmitud lepingust teisipäeval. Eesti poolt hankega tegeleva kaitseinvesteeringute keskuse relvastuse kategooriajuht Ramil Lipp ütles ERR-ile, et eesmärk on uuendada lähimaa tankitõrje võimekust ja asendada osaliselt kasutusel ja oma eluea lõpusirgele jõudvaid Carl-Gustavi vanemaid relvi M2.

Esimesed relvad jõuavad Eestisse aastal 2022 ja viimane tarne on planeeritud aastal 2024. Uusi granaadiheitjaid hakatakse kasutama paralleelselt praegu kaitseväe varustusse kuuluvate modifikatsioonirelvadega M2 ja M3.

Uued relvad asendavad vanemaid versioone nii 1. kui ka 2. jalaväebrigaadis. Seni on kaitseväes kasutatud Carl-Gustavi mudeleid M2 ja M3. Lipu sõnul langeski otsus M4-de kasuks seetõttu, et uued relvad ühilduvad olemasolevate relvadega.

"Uued relvad kasutavad sama laskemoona, seega ei pea hakkama hankima uute relvade juurde uut või teistsugust laskemoona. Samuti on tähtis väljaõppeline pool, sest M4 käsitsemisel on kõik juba tuttav ja arusaadavalt sarnane M2 ja M3 relvadele," märkis Lipp.

Uut tüüpi granaadiheitja võib tulistada kolme tüüpi soomust neutraliseerivaid mürske, kolme tüüpi multifunktsionaalset laskemoona hoonete, transpordi ja elujõu hävitamiseks, kahte tüüpi laskemoona vaenlase jalaväe vastu võitlemiseks, samuti suitsu- ja kerggranaate. Uus relv võib tulistada ka spetsiaalselt Carl-Gustavi granaadiheitjate jaoks loodud multifunktsionaalseid juhitavaid rakette, kirjeldas Lipp.

Carl-Gustav uute, M4 granaadiheitjate kõige olulisem eelis on nende oluliselt vähendatud kaal, märkis Lipp.

"Kui seni kasutatud M2 mudelite puhul ulatus see 14,2 kilogrammini, siis nüüd kaalub uus relv üle poole vähem – vaid seitse kilogrammi. Ka Carl-Gustavi tootjad juhivad tähelepanu sellele, et M4 mudel on ergonoomikat märkimisväärselt parandanud, muutes relva sobitamise iga laskuri individuaalsete kehakontuuridega palju mugavamaks. Sellel on nii reguleeritav õlatugi kui ka reguleeritav käepide. Erinevalt seni kasutatud relvast suudab sõdur seda missiooni ajal laetud viisil kanda, vähendades oluliselt reaktsiooniaega, olles võimeline esimesena tulistama," kirjeldas Lipp.

Samuti on uued Carl-Gustavid 13 sentimeetrit lühemad.

Saabi sõnul on Carl-Gustav M4 ehitatud tulevasi vajadusi silmas pidades, sobib seetõttu intelligentsete valvesüsteemidega ja on programmeeritava laskemoona jaoks valmis. Samuti on märkimisväärselt täiustatud sihtimissüsteemi, võimaldades kasutada mitte ainult mehaanilist granaadiheitjat, vaid ka niinimetatud "punase punkti" sihtimisseadet, aga ka multifunktsionaalseid viimase põlvkonna sihtimisseadmeid. Need mõlemad parandavad tulistamistulemusi ja vähendavad sihtimisele kulutatud aega.

Lipu sõnul tähendab uute relvade soetamine, et kaitseväe üksused muutuvad sõna otseses mõttes kergemaks, mis tähendab, et jalaväelase manöövervõime jalgsi suureneb ja tagab vajaliku kiiruse lahinguväljal.

Koos Lätiga saadi soodsam hind

Uute Carl-Gustavite tellimus on jätk mitme aasta eest loodud kaitsekoostööle Skandinaavia partneritega, ütles Lipp. 2019. aasta juunis sõlmis kaitseinvesteeringute keskus ühislepingu Rootsi kaitsevarustuse ameti ja Saab Dynamics AB-ga.

Et Eesti ja Läti viisid läbi ühishanke, saadi Lipu sõnul soodsam hind, seda nii laskemoona kui relvade puhul. "Tänu ühishankele säästsime osade artiklite pealt kuni 30 protsenti võrreldes eelmise raamlepinguga. Mis puudutab konkreetseid koguseid ja hinda, siis võin öelda, et saime oluliselt parema hinnaga ja kogus on piisav, et katta kaitsevõime viie aasta vajadus," lausus Lipp.

Lipu sõnul on oluline, et samu relvasüsteeme kasutavad ka Eesti liitlased regioonis.

Carl-Gustavi granaadiheitjaid kasutavad mitmed NATO liikmed, sealhulgas USA. Praeguseks on 13 riiki tellinud Carl-Gustavid uusimas modifikatsioonis.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: