Reps lubaks lapsed 15. augustist kooli

Foto: Priit Mürk/ERR

Haridus- ja teadusminister Mailis Reps (KE) ütles ERR-i veebisaates "Otse uudistemajast", et koolilapsed võiksid alustada uut õppeaastat 15. augustil.

Repsi sõnul on poolest augustist õppeaasta alustamist planeerinud juba mitmed koolid.

Augustis saaks tema sõnul teha tunde nendele õpilastele, kes vajavad järeleaitamist, samuti saaks korraldada kevadel ärajäänud klassiekskursioonid ning muud tegevused, mis kevade jäid toimumata.

Ametlikult algaks kooliaasta ikka 1. septembril, kuid koolidel oleks võimalus alustada varem, et tasandada kevadise koduõppe vajakajäämisi.

Reps rääkis, et eriolukorra ajal toimunud digiõpe oli suur pingutus nii lapsevanematele kui ka koolijuhtidele.

Reps rääkis, et traditsioonilisi lõpuaktusi sel aastal ei ole. "Koolid ja lapsevanemad on siin olnud väga erineva ettevaatlikkusega. On väga palju neid, kes on põhimõtteliselt vastu, et sel aastal laps üldse lõpuaktusele ei läheks," sõnas Reps.

Ta lisas, et üldine reegel on, et lapsevanemaid aktusele ei kutsuta.

"Meie peres plaanime olla perega koos, lapse saadame kenasti aktusele ja siis eelnev ja järgnev on kodus," lausus Reps.

Saatejuht Indrek Kiisler küsis ministrilt, kas koolidele on saadetud mingi juhend tegutsemiseks, kui viirus peaks sügisel tagasi tulema.

Reps ütles, et juhendi koostamisega tegeletakse ja nõu küsitakse ka koolidelt.

"Üks arutelukoht on see, et väga paljud koolid tegutsevad sellise n-ö kabinetsüsteemina, mis tuli väga selgelt välja kui Kristiine koolis tuli üks juhtum. Miks ei saanud isoleerida teatud alasid, sest lapsed käivad ühiskasutatavates ruumides, aga ka klassid liikusid. Üks ettepanek, mis on tulnud just kutsehariduskeskustelt on see, et nad mõtlevad läbi sügiseks juba praegu, et kuidas teatud gruppe isoleerida. Kõrgkoolid on öelnud, et nad hakkavad vähendama jõuliselt ühiseid liikuvaid kohti. Et kui on mingisugune eraldi hoone, siis ei peaks tervet ülikooli sulgema," lausus Reps.

"Kui me räägime sügisest, siis meie kõigi suur lootus on, et saaks isoleerida lokaalselt," lisas ta.

Samuti on Repsi sõnul viroloogid öelnud, et väiksemad lapsed võiksid võimalikult kaua koolimajas käia.

Kiisler küsis Repsilt ka seda, kas õpetajatele võiks eriolukorraga hakkama saamise eest maksta preemiat. Repsi sõnul süveneva majanduskriisi tingimustes see reaalne ilmselt ei ole ning hetkel plaani õpetajatele preemiat maksta ei ole.

Mailis Reps rääkis, et ministeerium jälgis kriisi ajal nii perevägivalla ja ka laste vaimse tervise teemat ja tõdes, et kriisi ajal on suurenenud laste enesetapu juhtumid. "Õnneks me räägime väga üksikutest ja need juhtumid olid ka sellised, mis suure tõenäosusega ei olnud otseselt ajendatud kriisi olukorrast," rääkis Reps.

"Statistiliselt ei ole see oluliselt suurem, aga iga kaotatud inimelu on väga oluline, mille oleks saanud võimalusel ära hoida," sõnas Reps.

Repsi sõnul on paraku tõusutrendis ka küberkiusamise juhtumid.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: