Riigijuhtide käitumine koroonakriisis tekitab küsimusi isiklikust eeskujust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

USA president Donald Trump Michigani kaitsevahendite tehast külastades.
USA president Donald Trump Michigani kaitsevahendite tehast külastades. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Daniel Mears

Maailma riigid kehtestasid koroonapandeemia puhkedes viiruse leviku tõkestamiseks ranged reeglid, kuid paljud liidrid eirasid neid ega hoolinud, millist eeskuju nad rahvale annavad.

Silmakirjalikku käitumist ja otsest halba eeskuju liidritelt alates USA presidendist Donald Trumpist ja lõpetades Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga leidub kõikjal: küll keelduti maski kandmast, küll rikuti liikumispiiranguid, mille valitsused ise rahva COVID-19 eest kaitsmiseks olid kehtestanud.

Mõned tabati teolt ja said karistada, teised kahetsesid oma tegu, mõned ei teinud aga kriitikast väljagi.

Uus-Meremaa tervishoiuminister David Clark eiras aprillis rangeid liikumispiiranguid ja sõitis perega kodust 19 kilomeetri kaugusele randa jalutama, ehkki valitsus palus rahval tuua ajalooline ohver ja kodus püsida.

"Ma olin idioot, ja ma mõistan, miks inimesed on minu peale vihased," tunnistas ta tagantjärele, kuid jäeti osast ametikohustustest ilma.

Mehhiko president Andrés Manuel López Obrador ütles, et tal on väga raske poolehoidjaid mitte emmata, kuid märtsis kätles ta sellest hoolimata vangimõistetud narkoparuni Joaquin "El Chapo" Guzmáni eaka emaga.

Hiljem seletas president, et ei saanud ju ebaviisakas olla.

"See on inimlikult väga raske. Ma ei ole ju robot," ütles ta sotsiaalse distantsi reeglite rikkumist põhjendades.

USA-s muutus maskikandmine poliitiliseks teemaks, sest Trump ja mõned teised vabariiklased otsustasid seda mitte kaasa teha.

Trump ei kandnud maski isegi Michigani isikukaitsvahendite vabrikut külastades.

Demokraatide eeldatav presiendikandiaat Joe Biden kandis aga esmaspäeval Delaware's mälestuspäeva tseremoonial osaledes eeskujulikult maski. See oli üldse tema esimene ilmumine avalikkuse ette märtsi keskpaigast alates.

Trump jagas hiljem Fox Newsi analüütiku säutsu, mis kritiseeris Bideni maskikandmist.

Iisraeli elanikke manitseti koroonaviiruse tõttu seekord paasapühade ajal suuremad pereringis kogunemised ära jätta, Netanyahu ja president Reuven Rivlin aga kostitasid oma täiskasvanud lapsi ning pälvisid sotsiaalmeedias pahameele.

Netanyahu palus vabandust ja ütles, et pidanuks reeglitest rangemalt kinni pidama.

Prantsuse president Emmanuel Macron ei ole olnud maskikandmises kuigi järjekindel. Haiglaid ja koole külastades on tal üldiselt mask ees, presidendipalees ja kõnet pidades mitte. 15. mail kandis ta ühes Pariisi haiglas esmalt arstidega vesteldes maski, hiljem ametiühinguliikmetega rääkides seda enam ei olnud.

Jaapani tähtsuselt teine prokurör Hiromu Kurokawa rikkus koduspüsimise soovitust, sest ei suutnud panna vastu kiusatusele tuttava ajakirjaniku kodus raha peale mahjongi mängida. See maksis talle ameti.

Koduspüsimine ei olnud Jaapanis ametlik käsk, vaid soovitus, kuid prokuröri hasartmänguskandaal vallandas pahameeletormi, sest paljud võtsid sotsiaalse distanteerimise soovitust tõsiselt.

Vene president Vladimir Putin kandis 24. märtsil Moskva koroonahaiglat külastades kaitseülikonda. Enne sellesse pugemist kätles ta aga viisaka inimesena haigla peaarsti doktor Deniss Protsenkoga. Sel hetkel polnud kummalgi kindaid ega maski.

Nädal hiljem pandi Protsenkole koroonadiagnoos. Mure tekkis ka Putini tervise pärast, aga Kreml kinnitas, et presidendiga on kõik korras.

Hiljem on Putini pidanud Kremli kodulehe andmetel vähemalt seitse silmast silma kohtumist, alati maskita. Ka 9. mai tseremoonial oli presidendil nägu katmata.

Kreml kaitseb presidendi tervist teisiti, ütles pressiesindaja Dmitri Peskov ja seletas, et kõigile Putiniga kohtujatele tehakse enne koroonatest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: