Rahutused ja vägivald levisid USA-s mitmesse suurlinna

Ühendriikides levisid vägivaldseks muutunud meeleavaldused seoses mustanahalise mehe surmaga vahistamise käigus mitmesse suurde linna, Atlantas üritasid rüüstajad süüdata telekanali CNN hoonet.

Atlantas muutus meeleavaldus vägivaldseks ja loobiti muu hulgas süütepudeleid. Meedias edastatud kaadritel võis näha põlevaid sõidukeid.

Rahvamass ründas ka telekanali CNN hoonet, mida politseinikud olid sunnitud kaitsma. Puruks peksti hoone ühe sissepääsu vestibüüli- ja ukseklaasid ning hoonesse varjunud politseiametnike pihta loobiti ilutulestikurakette. Tegemist ei olnud siiski peasissepääsuga.

"Te põletate autosid. Te ründate CNN-i hoonet, mis rajati siia, sest usuti meie kogukonda. Sellesama CNN-i ajakirjanik vahistati eile meeleavalduste kajastamise ajal," kurjustas Atlanta linnapea Keisha Lance Bottoms.

Olukord oli pinev ka näiteks New Yorgis ja Washingtonis, kus puhkesid samuti kähmlused politseinikega, kuid üldine meeleolu oli siiski rahulikum.

Valge Maja ja ligipääs selle pressialale suleti ajutiselt salateenistuse poolt. Meeleavalduse mujale siirdudes need avati taas.

Denveri linnapea Michael Hancock kutsus rahvast üles rahule ja ühtsusele.

"Selle asemel, et pärast kirjeldataks vägivalda ja rüüstamist, keskendugem pigem kaotatud elule," manitses linnapea.

Minneapolise linnapea Jacob Frey kehtestas reedel linnas liikumiskeelu, mis algab kell 20.00 ja kestab kuni kella kuueni hommikul kohaliku aja järgi. Liikumiskeelu eesmärgiks on ära hoida rüüstamist ja vägivalda. Tänavatel tohivad liikuda vaid rahvuskaart, politseinikud ning pääste- ja meditsiinitöötajad.

Rahutuste alguspunktiks olevates Minneapolise ja St. Pauli linnades jätkus kõigest hoolimata vägivald ja politsei oli sunnitud kasutama pisargaasi. Meeleavaldajad teatasid, et ei kavatse laiali minna ja plaanivad liikumiskeeldu eirata. Kohalviibivate ajakirjanike sõnul polnud liikumiskeelu jõustumise ajal tänavatel politseinikke ega rahvuskaarti näha, kuid sündmused on seal alles arenemas.

Albuquerque politsei kasutas meeleavaldajate ohjeldamiseks samuti pisargaasi ja linna kohal tiirles kopter. Politsei info kohaselt tulistati meeleavaldusele järgnenud sõidukist, kuid esialgsetel andmetel keegi viga ei saanud.

California osariigis asuvas Fontanas vahistati üheksa inimest, kes loopisid kividega puruks äride aknaid.

Ohio osariigis asuvas Columbuses algas meeleavaldus rahumeelselt, kuid muutus peagi samuti vägivaldseks. Puruks loobiti kohtuhoone aknad ja kahjustati mitmeid ärihooneid.

Houstonis sulgesid tuhanded meeleavaldajad liikluse ja marssisid läbi kesklinna, kuid esialgse info kohaselt kulges protest siiski rahumeelselt.

Phoenixis loobiti politseiametnikke plast- ja klaaspudelitega. Puruks peksti ka ühe politseiauto aken.

Meeleavaldused leidsid aset ka Dallases, Las Vegases, San Joses ja Memphises.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: