Trump lubas Antifa liikumise terrorinimekirja paigutada

Antifa politseivastaseid loosungeid täis soditud pood Los Angeleses.
Antifa politseivastaseid loosungeid täis soditud pood Los Angeleses. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMA

President Donald Trumpi sõnul kavatsevad Ühendriigid määratleda Antifa liikumise terrorirühmituseks, süüdistades seda USA linnu tabanud vägivallalaines.

"Ameerika Ühendriigid määratlevad ANTIFA terroristlikuks organisatsiooniks," teatas Trump pühapäeval Twitteris üksikasju täpsustamata.

Samas on mitmed eksperdid tõdenud, et see oleks väga keeruline.

Richmondi ülikooli õigusprofessor Carl Tobias ütles Forbesile, et "Ühendriikides ei ole ametiasutust, mis võiks määratleda USA seaduste kohaselt mingi kodumaise organisatsiooni terrorirühmituseks".

President ja mõned tema tippnõunikud on süüdistanud Antifat ja teisi vasakäärmuslike ekstremistide rühmitusi politsei väärkohtlemiste vastu suunatud meeleavalduste kaaperdamises.

Mustanahalise George Floydi videolindile salvestatud surm vahistamise ajal on vallandanud kümnetes linnades kohati vägivaldseks muutunud rahutusi.

Terves reas säutsudes õnnitles president samuti rahvuskaarti korra taastamise eest Minneapolises, kus intsident aset leidis.

"ANTIFA anarhistid, ühes teistega, vaigistati kiiresti. Linnapea pidanuks seda tegema juba esimesel päeval ja mingit muret poleks olnud!" kirjutas Trump Twitteris Minneapolise demokraadist meerile Jacob Freyle viidates.

Antifa – lühend antifašistlikust – on radikaalsete aktivistide salajane võrgustik, mis tegutseb mitmes riigis ja ilmus USA-s välja osana protestist 2017. aastal Virginia osariigis Charlottesville'is aset leidnud rassistlike meeleavalduste vastu.

Liikumisel ei teata olevat ametlikke liidreid. Selle liikmed, kes sageli on riietatud üleni musta, protesteerivad kapitalismi, politsei, rassismi ja selle vastu mida nemad fašismiks peavad. Nende sõnul on vägivaldne taktika õigustatud. Sageli on vägivald, rüüstamine ja süütamised liikumise põhiline panus erinevatesse protestidesse.

Rühma lõtv ja laialivalguv korraldus näib muutvat selle kandmise terroristide nimekirja keeruliseks.

FBI märgib oma veebilehel, et kodumaised terrorirühmitused ärgitavad "inimeste või nende vara vastu ebaseaduslikult vägivalda kasutama või sellega ähvardama". Sellise tegevusega soovitakse FBI sõnul väidetavalt hirmutada või sundida valitsust, tsiviilelanikke või nende mis tahes segmenti edendama terroristide poliitilisi või sotsiaalseid eesmärke.

Veel ei ole selge, kes vastutab rahumeelsetena alanud meeleavalduste vägivaldseks rüüstamiseks muutumise eest. Minneapolise demokraadist linnapea Fey nimetas võimalikuks isegi paremäärmuslaste panust. "Oleme nüüd silmitsi nii valgete ülemvõimu pooldajate, organiseeritud kuritegevuse, osariigiväliste ässitajate kui võimalik, et ka võõrrriikide esindajatega. Nad üritavad hävitada ning muuta meie linna ja piirkonna ebastabiilseks," kirjutas ta Twitteris.

Justiitsminister William Barr jagab presidendi arusaama, et protestide ja vägivalla taga on vasakäärmuslased.

"Kahjuks on paljudes meie linnades aset leidva märatsemise tõttu paljude rahumeelsete protestijate hääled varastanud vägivaldsed, radikaalsed toimijad," kirjutas ta. Barri hinnangul õhutavad vägivalda vasakäärmuslikud ja anarhistlikud rühmitused.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: