X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Järgmisest aastast on lastekaitsepäev tõenäoliselt riiklik tähtpäev

Eesti
Eesti Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Järgmisel aastal saab lastekaitsepäeva tähistada riiklik tähtpäeva ning lipupäevana. Eelnõu vajab küll veel riigikogus teist ning kolmandat lugemist, kuid poliitikud kinnitavad, et otsus on peaaegu et tehtud.

Lastekaitsepäeva tähistamine sai alguse 1925. aastal Genfist. Eestis tähistatakse seda 1. juunil juba 30 aastat ning selle eesmärk on pöörata tähelepanu laste arengule ning õigustele.

Kuigi igal aastal toimub sel päeval palju sündmusi, siis riikliku tähtpäevana seda veel tähistatud pole. Eelmise aasta lõpus tegi sellise ettepaneku aga lastekaitse liit koos 19 organisatsiooniga, lisaks riiklikule tähtpäevale soovitakse lastekaitsepäevale ka lipupäeva nimetust.

"Tegelikult see päriselus ongi justkui rahvapüha ja selle päeva riiklikuks tähtpäevaks ja ametlikuks lipupäevaks kuulutamine tundub igati põhjendatud ja loogiline," ütles lastekaitse liidu juhataja Varje Ojala.

Riigikogus oli eelnõu esimesel lugemisel 13. mail ning nii lastekaitse liit kui ka poliitikud lootsid eelnõu vastu võtta enne lastekaitsepäeva. Põhiseaduskomisjoni liige ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et see võiks toimuda veel juunis. Sama kinnitas ka EKRE-sse kuuluv põhiseaduskomisjoni esimees Paul Puustusmaa.

"Ausalt öeldes oli selline plaan tõsiselt, et me saaksime sellel aastal seda päeva juba pidulikult tähistada, aga paraku see plaan ei õnnestunud. Seni kuni need bürokraatilised sammud said läbi astutud, kõik erinevad komisjonid ja muud taolised asjad, siis lõppes see ikka sellega, et me jäime ajahätta," rääkis Puustusmaa.

Puustusmaa kinnitas, et seadust võetakse vastu. "Igal juhul võib öelda, et seaduse vastuvõtmine toimub ja see ei kao kuskile, siin on olemas ka ühine tahe täiesti, selles pole kahtlust. Tõenäoliselt me astume need sammud uue sessiooni alguses ja järgmine aasta on kõik selles mõttes korralikult, teistmoodi ja pidulikumalt," lausus ta.

Kallase sõnul ei muuda aga eelnõu praegusel kujul lastekaitsepäeva siiski vabaks päevaks.

"Tähtis on just see, et sellel päeval heisatakse lipud. Ma tean, et on kõlanud ka neid ettepanekuid, et võiks olla vaba päev, et lastega koos olla. Võib-olla selline muudatusettepanek ka tehakse, kui tehakse, siis me seda ka arutame," rääkis Kallas.

Igatahes on kõik optimistlikud selle osas, et järgmine aasta on lastekaitsepäev riiklik tähtpäev.

"Ma olen selles peaaegu veendunud, olen väga optimistlik selle koha pealt, et järgmisel aastal on see seadusega jõustunud," ütles Varje Ojala.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: