Tallinn katsetab bussides paberpiletite müügist loobumist ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tallinna liinibussi validaator.
Tallinna liinibussi validaator. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinn katsetab praegusel ajal, mil turistide hulk on praktiliselt olematu, bussides sularaha eest pileti ostmise võimaluse kaotamist. Lõplikku otsust pole linnavalitsus veel teinud.

Tallinlastele on linna ühistranspordis sõitmine tasuta, kuid vaatamata sellele moodustab aastane piletitulu märkimisväärse summa, viis miljonit eurot. Bussijuhid müüvad aastas pileteid umbes poole miljoni euro eest, ütles ERR-ile Tallinna abilinnapea Andrei Novikov.

Bussijuhid vabastas linn piletimüügi kohustusest seoses koroonaviiruse pandeemiaga. Kas piletimüük bussides üldse taastatakse, pole praegu selge ja katseaeg peaks näitama, kas paberpileti müügi vajadus bussides on olemas, märkis Novikov.

"Praegu pole meil seisukohta, kas edaspidi hakatakse bussides pileteid müüma või mitte. Me anname aru, et kohati on see vajadus täiesti olemas. Vaatamata sellele, et bussides on validaatorid, kust on võimalik pangakaardiga bussipiletit osta, on sularahaga arveldamise võimaluse kaotamine veel küsitav," lausus Novikov.

Suurima osa paberpiletite ostjatest moodustavad Novikovi sõnul turistid. "Kuna sel suvel turiste palju pole, siis ongi õige aeg katsetada, kui bussijuht enam pileteid ei müü," märkis ta.

Novikovi sõnul pole praegu päevakorras teine pandeemiaaegne soodustus, et ka mittetallinlased saaksid tasuta Tallinna ühistranspordis sõita.

"Tallinna aasta piletitulu on viis miljonit eurot. Kui kõigil oleks sõit tasuta, siis Tallinna maksumaksja peaks selle omast taskust kompenseerima. Viis miljonit on umbes pool koolimaja või poolteist lasteaeda, mida võiks ehitada, või siis kümme bussi," nentis ta.

Bussijuhile oma kinnine ala

Lisaks paberpileti müügi kaotamisele kaalutakse linnavalitsuses ka lahendust, et bussijuht jääks ka pärast koroonaviiruse kadumist reisijatest senisest paremini eraldatuks.

"Me oleme juhtide ohutuse mõttes näinud, et see on end õigustanud ja kindlasti kuni meil pole viirusega täiesti ühel pool, oleks soov seda süsteemi jätkata. Enamgi veel – me praegu korraldame ümber tehnilist lahendust bussi sees, et tulevikus oleks võimalik bussijuht üleüldse reisijatest eraldada. Samuti kaalume seda tuleviku bussihangete raames, et see oleks algselt bussis olemas," rääkis abilinnapea.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: