Eesti 200 tahab tramme Tallinna kesklinna ja Viimsi ning Tartus Annelinna ja Lõunakeskuse liinil

Tramm Tallinnas.
Tramm Tallinnas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Parlamendiväline erakond Eesti 200 esitles kriisist väljumise investeeringute ettepanekuid, millest rahaliselt mahukaim oleks investeeringud rohemajandusse, kus plaanitakse muuhulgas trammiliine Tallinna kesklinnast Viimsisse ja Tartus Annelinnast Lõunakeskusesse.

Eesti 200 tegi kolmapäeval ettepaneku investeerida 2,1 miljardit eurot, mis tuleks erakonna esimehe Kristina Kallase sõnul suunata valdkondadesse, kus on võimalik kiire arenguhüpe ja läbi selle saavutada Eesti majandusele konkurentsieelis.

"Laenu võtmine suures ulatuses on praeguses olukorras õige otsus. Nutikas otsus ei ole mitte laenu võtmine ise, vaid see, mis selle laenurahaga tehakse," ütles Kallas. Ja lisas, et valdkondi, kuhu investeerida on neli.

Suurima summa, 1,2 miljardit eurot investeeriks Eesti 200 rohemajandusse. Rohemajanduse investeeringute tähtsamad valdkonnad on 500 GWH võimsusega tuuleparkide arendamine, riigipoolse planeeringu ja taristu rajamine puhta energia tootmiseks koos salvestusvõimsusega Pakri hüdropargis, Ida-Viru erimajandustsooni rajamine, roheliste startuppide arenguprogramm, planeeringud Talsingi tunneli rajamiseks, vesinikupõhise transpordi pilootprojekt, raudtee renoveerimine ja elektrifitseerimine, Rail Baltic liinile kohalike peatuste rajamine ning Kesklinn-Viimsi ja Annelinn-Lõunakeskus trammiliinide rajamine.

550 miljonit eurot investeeriks Eesti 200 haridusse ja teadusesse. Olulisemad valdkonnad selles oleks alushariduse tugevdamine, üldhariduses digiõppesüsteemi välja arendamine, kõrghariduse ekspordi suurendamine ning tippteaduse- ja innovatsioonikeskuse loomine koos teadusmahuka investeerimisfondiga.

250 miljonit investeeritaks digitaliseerimisse ning 100 miljonit tervishoidu. Tervishoius luuakse patsiendi digitaalne teekond ja keskkond kaugnõustamiseks, arendatakse välja targa anamneesi korje mehhanism läbi AI ja luuakse igale inimesele isiklik tervisekonto, kuhu kogutakse tema kogu terviseinfo haiguste ennetamiseks.

Toimetaja: ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: