Neeme Raud: tõeline mäsu võib USA-s alata sügisel

Foto: SCANPIX / AFP / JOSEPH PREZIOSO

Olukord Ameerika Ühendriikides võib veelgi teravneda ning selle kulminatsioon võib saabuda novembri alguses toimuvate valimistega, kui president Donald Trumpi toetavad jõud võivad asuda teda relvadega toetama, ütles ERR-i kauaaegne USA-korrespondent Neeme Raud.

"Kui need valimised tulevad suhteliselt tasavägiselt, siis on väga paljusid Ameerikas nagu ka (Nobeli preemia laureaat ja ajalehe The New York Times kolumnist - toim.) Paul Krugman, kes juba muretsevad selle pärast, et Trump Valgest Majast niisama ei lahku ja valgete relvastatud grupid on juba teatanud, et me tuleme sulle appi. Mina kardan, et tõeline mäsu võib alata kuskil novembris," rääkis Raud "Vikerhommikus".

Raud viitas jätkuvale koroonapandeemiast tekkinud kriisile, millele nüüd on lisandunud mustanahalise George Floydi tapmise järel vallandunud rahutused. Lisaks pidavat tänavu Ameerika Ühendriike tabama ka tavalisest võimsamad orkaanid, mis taas võivad riigis segadust suurendada, rääkis ta. "Ja siis tulevad need valimised," lisas Raud.

"Eile lugesin just New York Timesi kolumnisti ja Nobeli preemia laureaadi Paul Krugmani kolumni ja see kinnitas mu arvamust. Kui koroonakriis algas, siis paljud ameeriklased siirdusid ju relvi ostma," rääkis Raud. Samas on president Trumpi suhtumine koroonakriisi kummastav - ta näiteks ei märkinud kuidagi ära seda, kui surnute arv USA-s ületas 100 000 piiri, tõdes Raud. "Ta ei teinud mingisugust kaastunde hetke, mida presidendilt oodatakse. Ta on kuidagi eraldunud Ameerikas, teda huvitavad ainult oma populaarsusnäitajad, tagasivalimine," rääkis Raud.

ERR-i endine USA-korrespondent kirjeldas intervjuus laiemalt meeleolusid Ameerika Ühendriikides, rassidevahelis suhteid ning ühiskonna arengut viimaste presidentide ajal.

Samuti tõdes Raud, et Trumpi ajal on kahanenud USA rahvusvaheline mõjukus.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: