Washingtonis oodatakse laupäeval seni suurimaid meeleavaldusi

{{1591425720000 | amCalendar}}

USA võimud ootavad, et laupäevased meeleavaldused Washingtonis kujunevad rahvarohkeimateks pärast protestide puhkemist seoses mustanahalise George Floydi tapmisega Minneapolises.

Viimase nädala jooksul on Washingtoni meeleavaldused olnud valdavalt rahumeelsed, protestijad marsivad Valge Maja juurest Kapitooliumi ja Lincolni memoriaali juurde.

Laupäevaks oodatakse võimude sõnul protestidele 100 000 kuni 200 000 osalejat. Politsei hinnangul jääb osalejate arv siiski väiksemaks kui 2017. aasta Naiste Marsil, millest võttis osa miljon inimest.

Washingtoni politseiülem Peter Newsham ütles, et neile kättesaadava info järgi prognoositakse üht suurimat meelavaldust linna ajaloos. Linna keskus suletakse liiklusele juba varakult, lisas ta.

Viimastel päevadel on olukord tänavatel olnud rahulikum ja paljudes linnades liikumiskeeld tühistatud, kuid pinged ei ole täielikult maandunud. Oregoni osariigis Portlandis viskasid meeleavaldajad möödunud ööl politsei suunas veepudeleid ja lasid ilutulestikurakette. Korrakaitsjad vastasid pisargaasiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mustanahalise George Floydi surmast alguse saanud meeleavaldused on kestnud 12 päeva ja toimunud 650 linnas.

ERR-i korrespondent Maria-Ann Rohemäe rääkis "Aktuaalsele kaamerale" (Washingtoni aja järgi ennelõunal), et inimesed alles kogunevad ning esialgu on olukord olnud rahulik.

Rohemäe sõnul küsis ta protestijatelt, mis neid jätkuvalt tänavatele toob, kuigi George Floydi surmaga seotud politseinikud on juba süüdistused saanud. "Nad ütlevad, et palju on veel vaja ära teha. Politseireform on alles ees, politseil on liiga palju kohustusi ja see on see, mis neid jätkuvalt tänavatele toob," rääkis Rohemäe.

Meeleavaldused on ka mujal maailmas

Suuri meeleavaldusi on laupäeval olnud ka mujal maailmas. Londonis olid keskpäevaks kogunenud Parliament Square'ile sajad inimesed, kuigi Suurbritannia valitsus oli teinud üleskutse nakkuse leviku vältimiseks mitte koguneda, vahendas BBC.

Meeleavalduse korraldajad hoiatasid omalt poolt osalejaid, et igasugune vägivald meeleavaldusel on lubamatu ning üksteisega peab hoidma vähemalt kahemeetrist vahet.

Kanada peaminister Justin Trudeau ühines tuhandete rassismivastastega Ottawas parlamendihoone ees. Peaminister tuli üllatuslikult meeleavaldajate juurde ja laskus ühele põlvele. Liigutus on protestiavaldus politseivägivalla ja politsei suhtumise vastu mustanahalistesse. Kanada meeleavaldajad kutsusid Trudeau'd ka USA presidendile Donald Trumpile vastu astuma.

Ka Kanada teistes linnades toimusid meeleavaldused rassismi vastu.

Ka Mehhiko lääneosas Guadalajaras protestisid sajad inimesed politseivägivalla vastu. Neljapäeval alanud protesti vallandas ühe noormehe surm. Politseinikud vahistasid ta koroonaviiruse meetme ehk näomaski mittekandmise pärast ning väidetavalt peksid ta surnuks. Politseinikke seni karistatud ei ole.

Guadalajaras juhtunu ei ole seotud Ühendriikidest alanud protestilainega, kuid Mehhiko teistes linnades on inimesed tulnud tänavatele rassismi vastu protestima.

 

Toimetaja: Marko Tooming, Merili Nael, Maria-Ann Rohemäe

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: