USA-s kogub toetust ettepanek kärpida politsei eelarvet

USA Texase osarfiigi politseinikud tegevuses.
USA Texase osarfiigi politseinikud tegevuses. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Bob Daemmrich

Ameerika Ühendriikides, kus jätkuvad politseiniku poolt tapetud mustanahalise George Floydi hukkumisest ajendatud meeleavaldused, kogub toetust idee kärpida politsei eelarvet.

"Näha seadusandjaid, kes ei pruugi isegi olla vasakpoolsete vaadetega, toetamas New Yorgi politseiameti (NYPD) eelarve märkimisväärset vähendamist, on väga julgustav," ütles New Yorgi osariigi seadusandja, sotsialistlike vaadetega Demokraatliku partei poliitik Julia Salazar ajalehele The Guardian. "See tundub isegi pisut sürreaalne," lisas ta.

Aktivistid on aastaid püüdnud veenda osariike ja linnu kärpima politseiasutuste ja vanglate eelarvet, mis on viimasel ajal järsult kasvanud samal ajal, kui sotsiaalteenuste rahastamine on kukkunud või suisa kadunud. Valitsusametnikud on ideed tõrjunud kui vasakpoolsete fantaasiat, kuid praegused rahutused ning koroonaviirusest põhjustataud majanduslangusega kaasnevad eelarvekärped on julgustanud peavoolu poliitikuid tunnistama politsei rahastamise ideede keskseid argumente, märgib Briti leht.

Kaamerate ette jäänud Floydi tapmine Minneapolises on eelarvekärbete nõudjate sõnul tugev näide sellest, et viimase viie aasta katsed politsei tegevust reformida, et lõppeksid rassiliselt ebavõrdne kohtlemine ja tapmised, on läbi kukkunud. Lisaks on videokaadrid tohutult jõulisest, militariseeritud ning kohati vägivaldsest politsei reaktsioonist rahumeelsetele protestidele pannud ka mõned poliitikud küsima, kas politseil on tõesti vaja nii palju raha ja tulejõudu.

Samal ajal on kriisiga vähenenud kohalikud eelarved, mis on sundinud kohalikke võime eelarvet kärpima, mis tähendab ka sotsiaalteenuste vähenemist. Siiski ei ole vähenenud politsei eelarved ning mõned linnapead on isegi soovinud korrakaitsjate rahastamist suurendada, kirjutas The Guardian.

Leht toob välja, et näiteks Los Angelese politsei eelarve on 1,8 miljardit dollarit ning linnapea soovis selle tõstmist seitsme protsendi võrra, millega kasvaks linna politsei eelarve suuremaks kui pool linna kogueelarvest. Kolmapäeval teatas linnapea siiski, et otsib võimalusi politsei rahastamise kärpimiseks. New Yorgi linnapea aga soovib NYPD 6-miljardise eelarve jätta puutumata, samas, kui ta tahab kärpida haridus- ja noorteprogrammide rahastamist ja teiste linnaametite eelarvet isegi kuni 80 protsenti.

Philadelphia linnapea aga soovib kogueelarvest viiendiku moodustavat 977-miljonilist politsei eelarvet veel 14 miljoni võrra suurendada samal ajal, kui linn kärbib noorte vägivalla ennetuse programme, kunstidele ja kultuurile, töötukoolitusele minevaid summasid ning vähendab puhkekeskuste ja raamatukogude personali.

Politsei eelarvekärpeid nõudev aktivist Jeralynn Blueford, kelle poja politseinikud 2012. aastal tapsid, tõdes, et kui politsei oleks suhtunud reformidesse tõsiselt, oleks inimesed seda tunnetanud. "Me lasime teil tappa oma lapsi ja te ütlesite, et see muutub, aga see juhtus uuesti. Kui me jätkame nende rahastamist (senisel tasemel - toim.) siis see annab neile rohelise tule sama moodi jätkata," rääkis naine.

Omavalitsustes tegutsevad aktivistide rühmad on esitanud erinevaid strateegiaid, alates eelarvekasvu peatamisest kuni politseinike massiliste koondamisteni või rahastamise täieliku lõpetamiseni, mis viiks politsei töö lõppemiseni. Praktiliselt kõik algatused räägivad samas sotsiaalteenuste rahastamise suurendamisest.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: