Chicagot tabas viimase 60 aasta suurim mõrvade laine

Politseinik Chicago meeleavaldustel.
Politseinik Chicago meeleavaldustel. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Natasha Moustache

Chicagos, mis on ajalooliselt kurikuulus kuritegevuse poolest, toimus mai viimasel päeval 18 mõrva, mis oli ennekuulmatu ka kogenud kriminalistide jaoks.

Samal ajal kui Chicagos, nagu mujalgi USA-s, toimusid meelevaldused pärast George Floydi tapmist, registreeriti ööpäeva jooksul 18 tapmist. See teeb 31. maist 2020 kõige vägivaldsema päeva Chicagos viimase 60 aasta jooksul, vahendas Chicago Sun Times.

Kogu nädalavahetuse jooksul, 29. kuni 31. maini, registreeriti 25 tapmist.

Andmed on pärit Chicago kriminoloogialaborist, mis on kogunud vastavaid andmeid viimased 60 aastat. Asutuse teadusdirektori Max Kapustini sõnul pole midagi sellist varem kohatud. "Seda on keeruline isegi kuidagi selgitada. See on kaugel sellest, mida me varem näinud oleme," ütles ta ajalehele.

Tapmiste suur arv langes ajale, kui politseijõud on suures osas seotud meeleavaldustega. Kohalik preester Pfleger kirjeldas ajalehele, kuidas politsei puudumine ülejäänud linnast pani inimesed segamatult poode röövima. "Politseid ei tulnud. Ma istusin autosse ja sõitsin ringi ja nägin, kuidas poode puistati. Politseid ei näinud ma kusagil," rääkis preester.

Pflegeri sõnul on tegu viitsütikuga pommiga, sest vähemkindlustatud ja vaesemates linnaosades elavad inimesed on viidud Floydi tapmisega viimasele piirile. "Inimesed on vihased, inimesed on vaesed, ja nad ei tea, kas see kunagi ka muutub," lausus ta.

Chicago linnapea Lori Lightfoot ütles, et linna 911 hädaabitelefon sai 31. mail 65 000 kõnet, mida on 50 000 võrra rohkem kui tavalisel päeval.

Politseiülem Thomas Ahern ütles, et kui 30. mail tuli teateid kasvavast kuritegevusest linnas, tühistati kõigi politseinike vabad päevad ja kehtestati ajutiselt 12-tunnised vahetused.

"Viimase nädala jooksul kogetud kuritegevuse tase on enneolematu ja politsei uurib arvukaid juhtumeid üle linna, et leida nende tagant põhjuseid," ütles Ahern.

Eelmine must rekord oli pärit 1991. aasta 4. augustist, kui linnas tapeti 13 inimest.

1990ndatel ulatus Chicagos mõrvade arv 900-ni aastas ning seda peeti toona tavapäraseks. Samas on mõrvade arv viimastel aastatel langenud. Kui veel 2016. aastal registreeriti 764 mõrva ja 12 hukkunut tulevahetuses politseiga, siis mullu oli linnas mõrvasid 492 ja politseiga tulevahetuses hukkus kolm inimest.

Toimetaja: Marko Tooming

Allikas: Chicago Sun Times

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: