Martin Helme: riikide seisukohad ühislaenu osas on jätkuvalt seinast seina

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Martin Helme Autor/allikas: ERR

Teisipäeval rahandusministrite nõukogul osalenud rahandusminister Martin Helme sõnul on Euroopa Liidu liikmesriikide seisukohad 750 miljardi eurose ühislaenu osas jätkuvalt seinast seina ning ka Eesti ei ole konkreetset otsust langetanud.

H"Valitsus arutab alles, kuidas seda kõike positsioneerida," ütles Helme ERR-ile. Tema sõnul on EKRE-l ühislaenuga seoses jätkuvalt mitmed murekohad.

"Esimene on see, et kas kogu välja käidud idee on kooskõlas Euroopa aluslepingutega, siin on meie hinnangul selgelt tegemist defitsiitse eelarvega, mis on aluslepingutega keelatud. Tegemist on Euroopa Keskpanga poolt sisuliselt rahastatava tegevusega, mis on ka aluslepingutega keelatud," ütles Helme.

"Teine on mandaadi küsimus. Näeme, kuidas ettepanek muudab Euroopa Liidu sees võimu tasakaalu liikmesriikide ja keskuse vahel, aga ka liikmesriikide vahel," ütles ta. Helme sõnul ei ole Euroopas ühelgi valitsusel mandaati nii suure muudatusega nõus olla.

"Siin peavad olema parlamentaarsed debatid, mõnes riigis ka referendumid, ka sellele poolele ei ole keegi minu arvates piisavalt tähelepanu pööranud."

Kolmas küsimus on helme sõnul selles, et ei ole langetatud otsust, kuidas laen tagasi maksta, mis peaks laenu võtmise üle otsustamisel olemas olema. "Täna ei ole mingisugust vastust küsimusele kuidas, kes, millal selle tagasi maksab."

Helme sõnul tehti teisipäevasel kohtumisel rahandusministritele olukorrast ülevaade, mis oli aga suhteliselt pealiskaudne. "Liikmesriikide seisukohad olid seinast seina. Oli liikmesriike nagu Austria või Rootsi või ka Taani, kes ütlesid täiesti ühesõnaselt selgelt, et nemad seda paketti ei toeta ja kõik. Ungari, Soome ja Holland ütlesid, et neil on väga suuri probleeme sellega."

Samas märkis rahandusminister, et mitmed riigid ka toetasid plaani. Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis ütles pärast rahandusministrite nõukogu, et Euroopa Liidu uuel pikaajalisel eelarvel ja majanduse taaskäivitamise fondil on liikmesriikide hulgas laialdane toetus.

Euroopa Liidu valitsusjuhid hakkavad ühislaenu arutama nädala pärast, lootes kokkuleppele jõuda juulis.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: