Eesti on jõudmas madala tuberkuloosihaigestumusega riikide sekka ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) on seni pidanud Eestit kõrge tuberkuloosiriskiga riigiks, kuid lähiajal on lootust sellest negatiivsest tiitlist vabaneda. Kuigi tuberkuloosi haigestumine väheneb, on Eestis võrreldes muu Euroopaga jätkuvalt märksa enam ravimitele mittealluvaid haigusjuhte.

Eelmisel aastal registreeriti Eestis 151 tuberkuloosijuhtu, noorim nakatunu oli emalt nakkuse saanud üheaastane laps, vanim 97-aastane. Kuigi Eesti on jõudmas madala tuberkuloosihaigestumusega riikide sekka, on võrreldes teiste Euroopa riikidega Eestis märksa enam ravimitele mitte alluvaid haigusvorme.

Tervise Arengu Instituudi tuberkuloosiregistri juht Piret Viiklepp ütles, et
Eestis on kõrged osakaalud, aga absoluutarvud on langenud.

"Kui meil oli sajandivahetusel üle 100 ravimiresistentse juhu, siis eelmine aasta neid oli 27. Nendest 20 uued juhud. Uutel juhtudel, kui Euroopa keskmine on alla nelja protsendi, on need, mis on ravimiresistetensed juhud Eestis uutest juhtudest 20 protsenti, aga varem ravitud juhtudest ligi pooled on ravimiresistentsed vormid," rääkis Viiklepp.

Tartu Ülikooli Kliinikumi arsti Manfred Danilovits möönab, et kuigi teaduslikes väljaannetes torkab Eesti arvukate ravimiresistentsete juhtudega silma, pole olukord nii hull, kui statistkast lähtub. Ka mõne ravimi suhtes resistentseid haigeid suudab meditsiin tänapäeval aidata.

Tuberkuloosi ravi kestab sõltuvalt haigusevormist kuus kuud kuni kaks aastat ja Eestis on see tagatud kõigile. Ravikuur maksab 20 000 - 30 000 eurot ning inimesed selle eest tasuma ei pea.

Et ravimitele ei tekiks resistentsust, tuleb ravimeid iga päev võtta õe juuresolekul.

Viimased 20 aastat on Eesti sihiks olnud jõuda madala tuberkuloosi haigestumisega riikide sekka ning see peaks juhtuma lähiajal. Nüüd on võetud eesmärgiks ravimiresitentsete juhtude vähenemine. Selleks on vaja kõik haiged võimalikult kiiresti üles leida.

Manfred Danilovitši sõnul on teatud protsent inimesi, kes pöörduvad oma haigusega liiga hilja arsti juurde. "Need on sellised inimesed, kes oma tervise eest väga ei muretse, köhivad mitmed kuud ja arsti juurde ei pöördu," rääkis Danilovitš.

Kui Eestis on tuberkuloosihaigeid 100 000 elaniku kohta 11, siis Soomes vaid viis. Lätis on seda haigust kaks ja Leedus kolm korda enam kui Eestis.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: