Trump ähvardab Seattle'i kesklinna okupeerinud meeleavaldajaid sõjaväega

Seattle meeleavaldajad kirjutasid oma hõivatud tänavale rassirahutuste loosungi Black Lives Matter.
Seattle meeleavaldajad kirjutasid oma hõivatud tänavale rassirahutuste loosungi Black Lives Matter. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / JASON REDMOND

Ameerika Ühendriikides Seattle'is hõivasid meeleavaldajad kesklinnas võimudelt mitu kvartalit ja kuulutasid seal välja autonoomse piirkonna. Nüüd ähvardab president Donald Trump saata ala puhastamiseks kohale rahvuskaardi üksused.

Protestijad võtsid esmaspäeval kesklinnas oma kontrolli alla politseijaoskonna ning kuus kvartalit selle ümber, kui politseinikud olid pingete vähendamiseks ümbruskonnast barrikaadid maha võtnud ning jaoskonnast lahkunud. Meeleavaldajad, kellest mitmed kandsid relvi, ümbritsesid oma kontrolli alla võetud ala politseitõketega ning kuulutasid seal välja "Kapitooliumi mäe autonoomse tsooni" (Chaz). USA loodenurgas asuvat Seattle'it peetakse vasakpoolsuse kantsiks, kirjutas ajaleht The Times.

Politseijuhtide sõnul lahkusid nad pärast 12 päeva kestnud vastasseisu meeleavaldajatega, mille ajal kasutasid protestijate tõrjumiseks nii pisargaasi kui kumminuiasid. Nad lubasid, et võimud reageerivad hädakutsungitele tsoonist, kuid ei sisene sinna muul põhjusel.

Olukorda kommenteerinud president Trump nimetas Seattle'i meeleavaldajaid kodumaisteks terroristideks, süüdistas "äärmusvasakpoolsete demokraatide juhitud" linnavalitsust ning Washingtoni osariigi kuberneri kontrolli kaotamises ning nõudis võimu kiiret taastamist. "Need vastikud anarhistid tuleb peatada VIIVITAMATULT. TEHKE KIIRESTI!" kirjutas Trump Twitteris.

Presidendi hinnangul suudaks rahvuskaart meeleavaldajate laagri kiiresti laiali ajada nagu ta tegi seda Minneapolises. "Kui Minneapolises korraldasid nad kolm ööd kestnud põrgu ning ma olin sunnitud saatma sinna rahvuskaardi sisse, siis juhtus otsekui ime - kõik lõppes," rääkis Trump neljapäeval Dallases ajakirjanikele. "See oli imekaunis vaatepilt .... nad (rahvuskaart - toim.) sisenesid ja see oli nagu nuga võid lõikamas."

Kohalikud võimud tõrjuvad Trumpi

Demokraatliku partei liikmest Seattle'i linnapea Jenny Durkan lükkas vabariiklase Trumpi ähvarduse tagasi. "Tehke meie kõigi elu turvaliseks. Minge tagasi punkrisse. #BlackLivesMatter"," kirjutas Durkan Twitteris. Sellega viitas ta Trumpi varjumisele Valge Maja all asuvatesse turvaruumidesse, kui USA pealinnas Washingtonis puhkesid rahutused. Presidendi väitel olevat ta küll ainult käinud punkri ruume inspekteerimas.

Washingtoni osariigi, kus Seattle asub, demokraadist kuberner Jay Inslee vastas Trumpi sõnadele: "Mees, kes on täiesti suutmatu valitsema, peaks Washingtoni osariigi asjadest eemale hoidma," kirjutas ta.

Seattle'i protestijatel näib olema linnavõimude varjatud toetus, kirjutab The Times. Seattle'i tuletõrjeülemat Harold Scogginst nähti kolmapäeval meeleavaldajatega lobisemas. "Mul ei ole aimugi, kuhu me suundume," ütles Scoggins ajalehele The New York Times. "Me töötame sammhaaval suhete ülesehitamise suunas, loome usaldust väikestes asjades," märkis ta.

Chazi eesmärgi osas valitsevad eriarvamused, kuid mõned protestijad kardavad, et kommuuni loomine ja korporatiivse Ameerika kritiseerimine võib üleriikliku diskussiooni kõrvale juhtide politseivägivalla peatamiseks vajalike reformide teemalt, märgib The Times.

USA-s on s alates 25. maist, kui mustanahaline George Floyd politsei jõuvõtte tõttu Minneapolises suri, üle riigi lahvatanud rassirahutused, kus meeleavaldajad ja nendega koos tegutsevad rüüstajad on vastakuti politsei ja mõnel juhul ka relvajõududega. Meeleavaldajad tegutsevad loosungi all "Mustanahaliste elud loevad!" (Black Lives Matter, BLM).  

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: