ERR Washingtonis: meeleavaldajad loodavad tegelikke muutusi

Foto: Maria-Ann Rohemäe/ERR

USA-s Washingtonis oodatakse laupäevastele meeleavaldustele 100 000 kuni 200 000 inimest. ERR-i korrespondendi Maria-Ann Rohemäe kinnitusel loodavad meeleavaldajad, et protestid toovad kaasa praktilisi muutusi politsei tegevuses ja rassismi vastu võitlemisel.

Mustanahalise mehe George Floydi surmast alguse saanud meeleavaldused on kestnud 12 päeva ja toimunud 650 linnas, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Floyd suri, kui valgenahaline politseinik Derek Chauvin vahistamise käigus ligi üheksa minutit põlvega tema kaelale surus.

Viimastel päevadel on olukord tänavatel olnud rahulikum ja paljudes linnades liikumiskeeld tühistatud, kuid pinged ei ole täielikult maandunud. Oregoni osariigis Portlandis viskasid meeleavaldajad möödunud ööl politsei suunas veepudeleid ja lasid ilutulestikurakette. Korrakaitsjad vastasid pisargaasiga.

Laupäeva esimese poole jooksul kogunesid Washingtonis kümned tuhanded inimesed politseivägivalla vastasele meeleavaldusele. Võimude sõnul oodatakse aga protestidele päeva jooksul kokku 100 000 kuni 200 000 osalejat.

Washingtonis meeleavaldusi jälgiv ERR-i ajakirjanik Maria-Ann Rohemäe rääkis laupäeval (Washingtoni aja järgi kella 14 paiku) "Aktuaalsele kaamerale", et olukord on olnud rahulik.

"Inimesed liiguvad ringi, lauldakse, joonistatakse, kuulatakse muusikat. Võib-olla natukene teravat olukorda meenutavad majade akende ja uste ees olevad vineerid," rääkis ta.

Rohemäe uuris meeleavaldajatelt, mis neid meelitab jätkuvalt protestima, kuigi Floydi surmaga seotud politseinikele on juba süüdistused esitatud.

"Selle riigi loomisest alates on värvilised inimesed võidelnud loomuliku võrdsuse eest kõigile, nahavärvile vaatamata. See on riigis haigusena levinud riigi loomisest alates, juba enne orjust. See on mõtteviis, mille vastu võitleme. Me ei võitle üksikisikute vastu, vaid mõtteviisi vastu. See mõtteviis on valge ülemvõim," selgitas James.

Sami hinnangul kiirendavad meeleavaldused politseireformi käiku. "Täiesti kindlasti. Sellest see alguse saabki. Politsei reformimine, kuidas nad mõtlevad ja tegutsevad. Vaadake maailmas ringi, elasime Euroopas viis aastat. See, kuidas meie politseinikud on välja õpetatud ja nende mõtte töötlemine põhjustabki kõike seda. Reform on sada protsenti, mida vaja. Mõtteviisi muutus viib meid õigesse suunda," rääkis ta.

"Seega on inimeste sõnum, et nad loodavad, et see pole hetkeline seis, vaid tulevad ka praktilised muudatused. /.../ Eks saab näha, kas see sõnum jõuab ka nende inimeste kõrvu, kes on tegelikud otsustajad," võttis Rohemäe protestijate soovid kokku.

 

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: