Pentagon andis USA sõjaväepolitseile korralduse valmisolekuks

{{1590819360000 | amCalendar}}
Politsei patrullimas Minneapolise rahutusi.
Politsei patrullimas Minneapolise rahutusi. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Lucas Jackson

Pentagon astus reedel USA linnades puhkenud rahutuste tõttu harvakasutatava sammu ja andis armeele käsu panna mitu sõjaväepolitsei üksust valmis rakendamiseks Minneapolises, kus politseivägivald vallandas ulatuslikud protestid.

Põhja-Carolina Fort Braggi ja New Yorgi Fort Drumi baasi sõjaväelased said korralduse olla käsu korral valmis nelja tunni jooksul tegutsema, ütlesid asjaga kursis olevad inimesed, kes soovisid jääda anonüümseks.

Colorado Fort Carsoni ja Kansase osariigi Fort Riley baasi sõduritel tuleb olla valmis 24 tunni jooksul.

Valmisolekukäsk anti reedel suuliselt pärast seda, kui president Donald Trump küsis kaitseminister Mark Esperilt sõjalist abi Minneapolise rahutuste mahasurumiseks, kuna need olid kasvanud üle rüüstamisteks ja süütamisteks.

Trump esitas taotluse neljapäeva õhtul telefonikõnes Esperile, riikliku julgeoleku nõunikule Robert O' Brienile ja veel mitmele ametiisikule. President palus Esperil saata Minneapolisse kiirreageerimisjõud, kui rahutused peaksid kontrolli alt väljuma, rääkis üks kõrge Pentagoni ametnik.

"Kui Valge Maja palub variante, siis tõmbab keegi piltlikult öeldes sahtli lahti ja võtab need sealt välja," ütles ametnik.

Sõjaväeüksusi on võimalik kasutada seaduse põhjal, mida viimati rakendati 1992. aasta Los Angelese rahutuste ajal, mille vallandas Rodney Kingi kohtuprotsess.

Minneapolise rahutused puhkesid nädala algul, kui avalikkuseni jõudis video, millelt on näha, kuidas politseinik põhjustab vahistamise käigus mustanahalise mehe surma.

Reedeks olid vägivaldsed meeleavaldused levinud paljudesse Ühendriikide linnadesse.

Trump kutsus osariigi võime olema rüüstajate suhtes karmimad

USA president Donald Trump ärgitas laupäeval võime olema karmimad Minnesota osariigis, kus mustanahalise tapmine politseinike poolt vallandas üle terve riigi meeleavaldusi. 

Protestiaktsioonid eskaleerusid mitmes linnas mässuks, mille käigus rüüstati ja hävitati vara. 

Ühendriikide president Donald Trump ütles laupäeval avalduses Valges Majas, et Minnesota poliitilistel liidritel on võimalik näidata ohvri George Floydi suhtes oma lugupidamist, võttes karmima hoiaku rüüstajate suhtes. 

USA sõjavägi on valmis osariigi võime aitama, lisas riigipea. "Meil on võimalik sõdurid väga kiiresti kohale tuua, kui nad meie sõjaväge tahavad," sõnas Trump. 

President pöördus spetsiifiliselt ka osariigi pealinna Minneapolise linnapea Jacob Frey poole. Trumpi hinnangul on meer "ilmselt väga hea inimene, kuid radikaal ning vasakpoolne linnapea". 

"See, kuidas see politseijaoskond maha jäeti ning üle võeti, ma pole kunagi midagi nii jubedat ja lolli näinud", ütles Trump, viidates ühele Minneapolise politseijaoskonnale.

Allikas: AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: