Minnesota prokurör karmistab mustanahalise mehe surmaga seotud politseiniku süüdistust

Foto: SCANPIX/AP Photo/Kirsty Wigglesworth

Minnesota osariigi peaprokurör Keith Ellison karmistab Minneapolises mustanahalise mehe George Floydi surmaga seotud endise politseiniku süüdistust, tõstes selle teise astme mõrvani. Samuti said süüdistused ülejäänud kolm endist politseinikku, kes Floydi vahistamise juures viibisid.

46-aastane George Floyd suri, kui valgenahaline politseinik Derek Chauvin vahistamise käigus ligi üheksa minutit põlvega tema kaelale surus. Floydi surm vallandas USA-s ulatuslikud meeleavaldused, mis kohati muutusid ka rahutusteks, vahendas Reuters USA meedia allikaid.

Chauvin vallandati ning talle esitati eelmisel nädalal süüdistus kolmanda astme mõrvas ja teise astme tapmises. Uus süüdistus - teise astme mõrv - võib kaasa tuua kuni 40-aastase vanglakaristuse. See on 15 aastat pikem kui kolmanda astme mõrva maksimumkaristus.

Kolm politseinikku - Thomas Lane, J. Alexander Kueng ja Tou Thao -, kes samuti vallandati juhtunu järel, said nüüd süüdistuse mõrvale kihutamises ja sellele kaasaaitamises.

Rüüstamised on vähenenud

USA-s toimusid kolmapäeva öösel mitmes linnas meeleavaldajate ja politsei kokkupõrked, kuid rüüstamis- ja süütamisjuhtumeid oli oluliselt vähem kui eelmistel päevadel.

Meeleavaldajad olid Valge Maja juures Lafayette'i pargis liikumiskeelule vaatamata hilisööni. Võrreldes päev varasemaga oli olukord rahulikum, kuigi aeg-ajalt visati üle uue kahemeetrise tara veepudeleid. Politsei vastas pipra- ja pisargaasiga, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Veidi varem marssisid sajad inimesed Lincolni memoriaali juurde, kus neid ootas paarkümmend rahvuskaardi sõdurit.

"Meid ootab ees pipragaas ja rahvuskaart selle asemel, et keegi lahendaks tegelikke probleeme. Miks kulutab president raha sellistele vahenditele selle asemel, et tegeleda sellega, mida temalt palume? Ta ei kuula," rääkis Crystal.

President Donald Trump on lubanud saata tegevsõjaväelased nendesse osariikidesse, mis tema hinnangul ei suuda vägivalda peatada. Seda mõtet on kritiseerinud nii kubernerid kui ka kongressi liikmed.

"Kuidas ta julgeb rikkuda meie sõjaväe au, ähvardades neid kasutada kaaskodanike vastu?" küsis demokraadist senaator Tammy Duckworth.

"Võimalus kasutada tegevsõjaväelasi korrakaitsjatena peaks olema viimane valik ja seda tuleks teha ainult kõige pakilisemas ja kohutavamas olukorras. Me ei ole praegu selles olukorras," ütles kaitseminister Mark Esper.

Minnesota osariigis, kus meeleavaldused mustanahalise George Floydi surma tõttu algasid, otsustati uurida Minneapolise politseijaoskonna tegevust viimase kümne aasta jooksul.

"See on üks paljudest sammudest, mida kavatseme astuda, et taastada usaldus nendes kogukondades, keda pole nähtud, kuulatud ja kes usuvad, et need, kes peaksid neid teenima ja kaitsma, mitte ainult ei tee seda, vaid lausa töötavad nende vastu," rääkis Minnesota kuberner Tim Walz.

"Teinekord asjad juhtuvad hetkeks ja seejärel liigume edasi, aga see koht siin peaks igaveseks muutma, kes oleme ja mida teeme," ütles Minneapolise elanik Kevin.

Erinevates linnades on vabatahtlikud aidanud rüüstamistest tekkinud prügi ära koristada. Sotsiaalmeedias levivad ka videod sellest, kuidas inimesed on üritanud meeleavalduse varjus teiste vara rikkuda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: