Seattle'i politsei lõpetas kesklinna vabatsooni tegevuse

USA politseinik pärast Seattle'i vabatsooni kontrolli kontrolli alla võtmist.
USA politseinik pärast Seattle'i vabatsooni kontrolli kontrolli alla võtmist. Autor/allikas: SCANPIX / ZUMAPRESS.com / Amy Katz

USA politsei likvideeris kolmapäeval Seattle'i kesklinnas autonoomse tsooni, mille lõid rassismivastased meeleavaldajad kolm nädalat tagasi, ajades sealt välja kõik võimuesindajad.

Kiivrites ning kaitsevarustuses politseinikud sisenesid kapitooliumimäe organiseerunud protestialale (CHOP) kolmapäeva hommikul pärast seda, kui varasemalt meeleavaldajaid tunnustanud linnapea Jenny Durkan oli andnud korralduse piirkond võimude kontrolli alla tagasi tuua.

Politsei teatel võtsid nad operatsiooni käigus kinni 31 inimest, kes keeldusid nende korraldustele allumast, avaldasid vastupanu või ründasid politseinikke.

Linnapea Durkan, kes oli tsooni kunagi tsooni algatajaid tunnustanud ning rääkinud sellest kui armastuse piirkonnast, muutis oma meelt pärast seda, kui CHOP-is hakkasid öösiti toimuma korratused ja tulistamised, milles kaks noorukit surma said. Linnapea nimetas nüüd oma korralduses CHOP-i seadusevastaseks kogunemiseks ja märkis, et põhiseadus ei anna õigust "piiramatult linna vara okupeerida, linna- ja eraomandit kahjustada, takistada liikumisvabadust, tekitada ohtlikke olukordi".

Seattle'i politseiülem Carmen Best ütles, et CHOP oli muutunud "seadusetuks ja jõhkraks" kohaks. "See korraldus ja meie politseinike vastus tuleb pärast nädalaid kestnud vägivalda tsoonis ja selle lähistel, kaasa arvatud pärast nelja tulevahetust, mis tõid kaasa mitmeid vigastus ja kahe teismelise surma," ütles Best oma avalduses.

Politseiülem ütles ühisel pressikonverentsil linnapeaga, et kui ta pärast politseioperatsiooni CHOP-is jalutas oli ta vapustatud graffiti ja prügi hulgast ning hoonete kahjustustest tsoonis. Inimesed tulid majadest välja ja tänasid politseinikke, lisas Best.

USA justiitsminister William Barr tunnustas Besti korra taastamise operatsiooni ajal üles näidatud oskuse eest teha vahet õigusel protestida ning vägivaldsel kuritegevusel. Barr ei maininu linnapea Durkani, kes on demokraatliku partei liige ning pälvinud vabariiklasest president Donald Trumpi kriitikat.

Trump oli nõudnud linnavõimudelt mitu kvartalit hõlmanud tsooni likvideerimist ning ähvardanud kohale saata rahvuskaardi.

Durkan kinnitas kolmapäeval siiski taas, et jätkab meeleavaldajate nõutud reformidega, mis muuhulgas tooks kaasa politsei eelarve vähendamist ning rohkem raha kogukonnale suunatud programmide toetuseks.

Linnapea sõnul oli kuritegevus vabatsoonis lisaks kahele surmajuhtumile ka üldisel kasvanud. Sel aastal on Seattle'i keslinna kuute kvartalit hõlmavas tsoonis tänavu registreeritud juba 65 raskete kuritegude juhtumi, samas kui terve eelmise aasta jooksul oli selliseid 37. Rünnakute arv kasvas eelmise aasta kahelt tänavu 11-le ning lisandus kuus röövimist, mullu ei olnud ühtegi.

Kuritegevuse kasvu soodustas see, et protestijad ei lubanud politseinikel tsooni siseneda, ütlesid seal elavad ja töötavad inimesed. Näiteks pidasid ühe autoremonditöökoja töötajad kinni sissemurdja, kuid meeleavaldajate rühm tungis töökotta ja vabastas ta, samal ajal, kui politse ei saanud kohale tulla. "Tundsime, et linnavõimud on meid hüljanud," ütles üks poeomanik, kelle hinnangul kaotas ta 40 protsenti käibest. Paljud ettevõtjad on esitanud kohtusse hagi kahjude kompenseerimiseks.

Linnapea Durkan asus tegutsema kolm päeva pärast seda, kui rassismisvastase liikumise Black Lives Matteri meeleavaldajad tulid tema elukoha juurde, nõudes muuhulgas Seattle'i politsei eelarve kärpimist. See vihastas linnapead, kelle elukoht pidi isikukaitse programmi raames hoitama saladuses, kuna ta oli saanud tapmisähvardusi seoses oma varasema tööga Seattle'is peaprokurörina. Ta süüdistas meeleavalduse korraldamises volikogu liiget Kshama Sawanti, kes on iseennast kirjeldanud sotsialistina ja kes palus linnavolikogul Durkani ametialast tegevust uurida. Sawant süüdistas linnapead tema ja tema liikumise ründamises.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, The Wall Street Journal

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: