Seattle'i politseijuht lahkus protestidest ajendatud kärbete tõttu ametist

Carmen Best.
Carmen Best. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Lindsey Wasson

Seattle'i politseijaoskonna juht Carmen Best otsustas ametist lahkuda pärast seda, kui linnavolikogu hääletas jaoskonna eelarve ning politseinike arvu vähendamise poolt.

Volikogu kiitis heaks selle, et Seattle'i politseijaoskonna tänavust 409 miljoni dollarilist eelarvet vähendatakse umbes kolme miljoni võrra ning 1400 politseinikust 100 jääb tööta, vahendas The Washington Post.

Linnavolikogu otsuste taga on soov muuta Seattle'i politseitööd. Carmen Best teatas ametist lahkumisest vaid mõni tund pärast volikogu hääletust.

Best, kes oli Seattle'i esimene mustanahaline politseijuht, lahkub pärast mitu kuud kestnud segadust, mis muutis linna üleriigiliste politseivägivalla ja rassilise ebaõigluse vastaste protestide keskpunktiks.

Kirjas Seattle'i politseinikele nimetas Best otsust keeruliseks. "Ma olen kindel, et jaoskond saab neist keerulistest aegadest üle. Ma ootan põnevusega, kuidas jaoskond liigub edasi avaliku julgeoleku ümberkorraldamisega," kirjutas ta.

Seattle'i demokraadist linnapea Jenny Durkan, kes oli vastu volikogu otsusele politsei rahastust kärpida, ütles, et Besti otsus valmistas pettumuse.

"Mul on sügavalt kahju, et ta leidis, et parim viis linna teenida ja jaoskonda aidata on läbi juhimuudatuse," kirjutas Durkan politseinikele.

Best on üks mitmest politseijuhist, kes massiprotestide ajal on ametist lahkunud. Siiani on ametist lahkunud näiteks Louisville'i, Portlandi, Nashville'i ja Atlanta politseijuhid. Erinevalt Bestist olid paljud neist linnapea või volikogu poolt lahkuma sunnitud.

Massiprotestid said alguse mais, kui Minneapolises suri vahistamise käigus mustanahaline George Floyd. Politseivägivalla ja rassilise ebavõrdsuse lõpetamise kõrval nõudsid Black Lives Matter (BLM) protestijad politsei rahastuse vähendamist. Protestijate soov on, et 50 protsenti Seattle'i politseijaoskonna rahastusest suunataks kogukonnaprogrammidesse.

Seattle'i volikogu otsus on protestijate nõudmisest küll palju tagasihoidlikum, kuid siis tunnustasid aktivistid volikogu otsust kui esimest sammu kohaliku politseitöö reformimisel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: