Seattle'i linnapea lubab protestijate autonoomse tsooni likvideerida

Päevasel ajal valitseb Seattle'i protestijate autonoomses tsoonis festivalilaadne-õhustik.
Päevasel ajal valitseb Seattle'i protestijate autonoomses tsoonis festivalilaadne-õhustik. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Elaine Thompson

Seattle'i linnapea ütles, et võimud lõpetavad autonoomse tsooni tegevuse, mille rassivägivalla vastu protestijad linnakeskuses lõid.

Otsusest teatanud linnapea Jenny Durkan viitas oma otsust põhjendades nädalavahetusel tsoonis toimunud tulistamistele, mille uurimiseks protestijad politseid sinna siseneda ei lubanud, edastas Businessinsider.com.

"Kogunemiste ja meeleavalduste kumulatiivne mõju, sealne öine atmosfäär ja vägivald on muutunud äridele ja elanikele üha keerulisemaks taluda," ütles Durkan. "Mõju on kasvanud ja turvalisus on vähenenud," lisas ta.

Linnapea lubas siiski meeleavaldajatega koostööd teha, et taastada politsei kohalolek tsoonis, mis haarab Seattle kesklinnas kokku neli kvartalit ning mida selle asukad nimetavad kapitooliumi mäe autonoomseks tsooniks (CHAZ, kuid kasutatakse ka lühendit CHOP). Meeleavaldajad, kes protestivad Minneapolise politseiniku ülemäärase jõukasutuse tõttu hukkunud mustanahalise George Floydi surma järel rassismi vastu, hõivasid pärast kokkupõrkeid Seattle'i korrakaitsjatega juuni alguses linnakeskuse ja kuulutasid CHAZ-is välja politseivaba piirkonna.

Päevasel ajal valitseb tsoonis festivali-laadne atmosfäär, protestijad jagavad tasuta toitu, toimuvad kunstinäitused ja loengud. Kuid öösel olukord muutub - seal on vägivaldsemaid piirkondi ning tänavatel on näha patrullimas relvastatud mehi.

Linnapea, kes algselt oli protestijaid kaitsnud, meelemuutuse ajendasidki nädalavahetuse intsidendid, kus üks inimene sai tulirelva lasust surma ning kaks haavata, kuid politseil ei olnud võimalik juhtunut uurida.

CHAZ-il võib olla USA-le laiem mõju

Seattle'i autonoomne tsoon on saanud Ameerika Ühendriikides laialdast tähelepanu ning selle tekkimist on tauninud meeleavaldajate karmimat kohtlemist pooldav president Donald Trump.

President kasutab CHAZ-i näidet oma tagasivalimiskampaanias, kui räägib vajadusest protestid kontrolli alla võtta. Trump on ähvardanud kohalikke võime sekkumisega, et piirkond uuesti kontrolli alla saada ning on nimetanud protestijaid terroristideks.

Kui protestid lahvatasid Washingtonis Valge Maja lähistel, teatas Trump, et Wahingtonis taolist autonoomset tsooni moodustada ei lubata.

Linnapea Durkan on siiski Trumpi nõudmised tagasi lükanud ja kinnitanud, et Seattle'i võimud teevad protestijatega koostööd, et nende muredele lahendus leida.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: