Oleg Grossi vägikaikavedu tarbijakaitsega päädib seaduse muutmisega

Foto: ERR

Suurettevõtja Oleg Grossi vägikaikavedu tarbijakaitsega teemal, kas poe kassapidaja selja taga võivad olla alkoholiriiulid või mitte, päädib kolmapäeval kiirkorras sündiva seadusemuudatusega, mis on vastutulek kaupmehele. Seaduse muutmiseks kulub kõigest nädal, sest alkoholimüüki muutev säte ilmus riigikogu ette eelmisel teisipäeval ja juba ülehomme on see lõpphääletusel.

Praegu kehtiva seaduse kohaselt ei tohi alkohoolseid jooke paigutada nii, et tarbija puutuks kaupluse külastamisel nendega vältimatult kokku. Erand tehakse vaid neile poodidele, kus napsu peitmine pole poe väiksuse tõttu mõistlik.

"See nn mõistlikkuse mõiste andiski ametnikele sellise võimaluse, aga me teame, et ametnikud ei ole mõistlikud. Nemad mõistlikkuse mõiste keeravad nii nagu keegi tahab," rääkis OG Elektra omanik Oleg Gross "Aktuaalsele kaamerale". Ettevõtja hinnangul tuleks seetõttu mõistlikkuse põhimõte seadusest välja visata.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet on teinud 22 Grossi poele ettekirjutuse, et kassapidaja selja tagant tuleks alkohol mujale viia.  Ettevõtja on kindel, et sellised ettekirjutused ei vasta ka alkoholiseaduse tegelikule mõttele.

"Seaduseandja mõte ei olnud see, et letitagune, müüja selja taga asuv kaup on vahetu kokkupuutumine. Vahetu kokkupuutumine on see, kui inimene kõnnib sealt vahetult mööda," selgitab ettevõtja oma arusaama alkoholiseadusest.

"No nii kallal on tarbijakaitseamet, ta ei lase meil hingata. Kiri kirja otsa, 1. juunil, kohe peale koroonat tuli esimene hirmutav kiri jälle. See on lihtsalt üle mõistuse, kui "agarad", kui "tublid" nad on," rääkis kauplusteketi omanik.

Tarbijakaitse surve oli Grossi sõnul nii suur, et näiteks Tallinna kesklinnas asuva väikepoe oli ta sunnitud vormistama alkoholipoeks. Ettevõtja sõnul pole selles poes rohkem võimalik alkoholi ostjate silme alt ära panna, kui just seda lakke ei riputa.

Tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti tarbimiskeskkonna osakonna juhataja Jaana Taela sõnul oleks ka toidupoest viinapoeks saanud kaupluses tegelikult võimalik kangema kraami müük ringi korraldada, kuid vargustele viidates pole poepidaja sellest huvitatud.

Ametniku hinnangul pole sageli probleemiks mitte poe suurus, vaid asjaolu, et ainus töötav kassa on alkoholiriiulite juures. Kuna muu kauba eest tasumisel pole inimesel muud võimalust, siis seetõttu ongi tegu alkoholiseaduse rikkumisega.

Mida väiksem on pood, seda leebemalt ametnikud suhtuvad, kinnitas Tael.

"Kui meie ametnikud märkavad, et seal ei olegi võimalust kuidagi ümber paigutada, siis me nõuame ainult seda, et alkohol oleks mittealkohoolsetest kaupadest eraldi ja tegelikult sellest täiesti piisab. Kui seal on toa suurune kauplus, siis ma ei näe, miks seal peaks veel midagi tegema, kui nad on teinud," selgitas ta.

Väikekaupmeeste mure saab leevendust juba sel nädalal, sest eelmisel teisipäeval kirjutati kohalike omavalitsuste kriisimeetmete eelnõusse sisse muudatus, mille kohaselt ametnikud jäävad kaalutlusõigusest ilma ning alkoholiriiulid võivad olla kassaaparaadi juures. Täiesti teisel teemal eelnõusse alkoholiseaduse muutmise ettepaneku välja käinud rahanduskomisjoni esimehe Aivar Koka sõnul on kõik korrektne.

"Enne teist lugemist on võimalik kõigile seadustele parandusettepanekuid teha. Kui on eelnõu, mille kohta on enamustele fraktsioonidele pikalt räägitud, et selline mure on olemas, siis ühel hetkel neid muresid ka parandatakse ja miks mitte täna seda teha," selgitas Kokk. Rahanduskomisjoni esimehe sõnul on selleteemalisi pöördumisi tulnud alates eelmise aasta juulist ning praegu pole mingit põhjust rääkida seadusemuudatuse peitmisest teise seadusesse.

"See ei ole uus teema, seda on varem arutatud. Alati tekib üks hetk, kui üks seadus vastu võetakse. Ei toimu nii, et täna tehakse sõrmenips ja homme on seadus. Asju arutatakse eri osapooltega ja leiti, et selline lahendus on parim," rääkis Kokk. Saadiku sõnul muutub nüüd seadus hoopis rangemaks, sest enam ei ole ostjatel luba minna leti tagant napsu võtma nagu varasem seadus lubas.

Kui rahanduskomisjoni lauale jõudis seadusemuudatuse soov väikekaupmeeste liidu pöördumisena valdade ja linnade liidu poole, siis peale Oleg Grossi on selle seadusemuudatusega ühinenud kõik kaupmehed.

Gross on tellinud alkoholipoeks saanud toidupoele lisariiuleid, kuid nüüd jäävad need kasutamata, sest ettevõtja on kindel, et seadusepügal muudetakse kolmapäeval ära. Seadus jõustub kümme päeva pärast vastuvõtmist.

Ligi aasta alkoholi väljapanekute korrektsust kontrollinud ametnikud on seni andnud poodidele aasta lõpuni aega asjad korda teha. Paari nädala pärast muutub nende senine töö sisuliselt mõttetuks.

"Selles mõttes on lihtne, meie tegeleme seaduse täitmise järelevalvega ja kui seadus näeb edaspidi midagi muud ette, siis nii me ka käitume," tõdes Tael.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: