Tänavune uppumissurmade arv on viimaste aastate kõrgeim

Foto: Ardi Hallismaa

Uppumisjuhtude hulk on tänavu olnud viimaste aastate suurim. Päästeameti hinnangul on põhjust karta, et suve ning rannahooaja tulekuga kasvab ka veeõnnetuste arv veelgi.

Soe talv, vähene ohu tajumine ja alkohol on vaid mõni veeõnnetuste põhjus. Sel aastal on juba uppunud 28 inimest, mullu samal ajal oli uppunuid vaid 16, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Avalikes randades on küll enamasti rannavalve ja seetõttu on seal riske vähem. Päästeameti sõnul on kõige suurem uppumisoht just siseveekogudes. Siseveekogudes juhtunud uppumised moodustavad 79 protsenti kõigist veeõnnetustest.

"Joonistub välja vees uppunu profiilis kolm märksõna. Esiteks eakad inimesed ehk üle 60-aastased - 28 juhtumist 15 on sellised. Joonistuvad välja mehed - 28 inimesest 22 on olnud mehed. Ja kahjuks, tuleb jällegi tunnistada, joonistub välja joove - 28 inimesest 21 on olnud alkoholijoobes," selgitas päästeameti peadirektori asetäitja Tauno Suurkivi.

Päästeameti andmetel on sel poolaastal enim veeõnnetusi juhtunud Harjumaal, kus on uppunud kaheksa inimest. Nii Põlva, Pärnu kui ka Jõgeva maakonnas on uppunud kolm inimest ning Võru, Valga, Tartu, Ida-Viru ja Saare maakonnas kaks. Lääne-Virumaal on uppunud üks inimene.

Uppumissurmade põhjus on sageli oma võimete ülehindamine ning oskamatus märgata väiksemate veekogude ohtlikkust.

Kui Pirita rannas on professionaalsed vetelpäästjad, siis Männiku karjääri juures vastutab igaüks enda turvalisuse eest ise.

"Ma olen järve ääres sündinud, mina ise ei karda. Lapsed olen ka kõik õpetanud ujuma, nüüd on lapselapsed," rääkis supleja Peeter.

Päästeameti hinnangul oleks veeõnnetusi ja uppumissurmi vähem, kui inimesed tunneks suuremat isiklikku vastutust ja jälgiksid hoolsamalt, et ülemeelikus tujus ja alkoholi mõju all ei kaoks ohutunne.

"Olles oma seltskondadega koos, me kõik ju tahame selle seltskonnaga rõõmsa olemise ka lõpetada kõik koos. Ärme lase oma purjus sõpru vette ja ärme ise purjus peaga vette lähe," pani Suurkivi inimestele südamele.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: