Kajar Lemberi kriminaalasi võib peagi oluliselt õhemaks aeguda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kajar Lemberi süüasja arutamine
Kajar Lemberi süüasja arutamine Autor/allikas: Madis Hindre / ERR

Tartu endist abilinnapead puudutav soodustuskelmuse kohtuasi võib veel enne suve lõppu oluliselt õhemaks jääda. Riigikohtu neljapäevase otsuse valguses loodavad kaitsjad, et paljud selle kriminaalasja episoodid kuulutatakse aegunuks, kuid otsuse mõju on laiemgi.

Reedel pidi Tartu maakohtus jätkuma ligi 1,8 miljoni euro suuruse soodustuskelmuse protsess. Istung jäeti ära, sest eriasjade prokurör Margus Gross palus mõtlemisaega. Tal tuleb välja mõelda, kuidas vastata advokaatide taotlusele oluline osa kriminaalasjast kehtetuks kuulutada.

Suurtes kriminaalasjades jookseb prokuratuur ajaga võidu. Kui teise astme kuritegu viie aastaga kohtusse ei jõua, siis ongi juba hilja. Kriminaalasi lõpetatakse ja hoolsalt ettevalmistatud süüdistuse võib sahtlisse panna.

Kajar Lemberi, Jaago Roosmanni ja veel mitme inimese ning ettevõtte toimikud saatis prokuratuur kohtusse eelmise aasta augustis. Suur osa väidetavatest kuritegudest tehti aga enne 2014. aastat. Sellegipoolest uskus prokuratuur, et aegumise pärast muretsema ei pea. Siis, kui uurimine veel käis, seadis kohus väidetavate kurjategijate varale hüpoteegi. Prokuratuur arvas, et hüpoteegi seadmisega katkes ka kuriteo aegumine.

Seadus ütleb, et kuriteo aegumine katkeb, kui kahtlustatava või süüdistatava vara arestitakse, aga hüpoteegist seadus ei räägi. Kajar Lemberi advokaat Margo Lemetti ütles, et Lemberi kaheksast väidetavast kelmuseepisoodist seitse jäävad aega enne 2014. aasta suve.

"Meie oleme sellele samale asjaolule viidanud, et kuriteod on aegunud, juba 2018. aastal, kui me saime kriminaalasja materjalidega tutvuda. Juba siis me tegime prokuratuurile taotluse, et need PRIA-ga seotud episoodid on aegunud. Seda on menetluses korratud vähemalt kolm korda ja selle nädala esmaspäeval kohtus enne sisulise arutelu juurde asumist ka täiendava taotlusega," rääkis Lemetti ERR-ile.

Seni on kaitsjate taotlused tagasi lükatud ning ka prokurör on jäänud kindlaks, et kuriteod pole aegunud.

Riigikohus tõi selguse

Sarnaseid vaidlusi on erinevate kohtuasjade raames peetud juba mitu aastat. Neljapäeval tegi riigikohus otsuse, mis puudutas Saaremaale sadama ehitanud osaühingut Monoliit. Ka Monoliiti süüdistati soodustuskelmuses ja sarnaselt Lemberile oli ka ettevõtte varale hüpoteek seatud. Riigikohus ütles, et hüpoteegi seadmine ei ole arestimine. "Järelikult ei katkesta kahtlustava või süüdistatava kinnisasjale kohtuliku hüpoteegi seadmine kuriteo aegumist," lisas kohus.

Riigikohtu kriminaalkolleegiumi kohtunik Juhan Sarv meenutas, et ühes varasemas kaasuses argumenteeris prokurör, et kohtulik hüpoteek on vara arestimise üks alaliik.

"See oleks umbes sama nagu väita, et rahaline karistus on vangistuse alaliik. Vara arest tähendab käsutuskeeldu ehk siis seda, et omanik ei tohi seda vara võõrandada, sinna mingisuguseid piiratud asjaõiguseid seada, mitte midagi. Kohtulik hüpoteek ei takista asja käsutamist."

See tähendab, et süüalune võib hüpoteegiga maja soovi korral ka maha müüa. Hüpoteek ehk võimalik kohustus kuritegu hüvitada, läheb sel juhul edasi maja uuele omanikule.

"See meede tuli kriminaalmenetlusse aastal 2014, aga ilmselt tähelepanematusest jättis seadusandja karistusseadustiku muutmata," ütles Sarv.

Kuna karistusseadustik hüpoteeki ei maini, ei katkesta hüpoteegi seadmine ka kuriteo aegumist.

Prokuratuur: mõju Lemberi kohtuasjale on veel vara hinnata

Esmaspäevasel soodustuskelmuse kohtuistungil taotlesid neli kaitsjat, teiste seas Kajar Lemberi kaitsja, et enne avakõnesid arutaks kohus osa kuriteoepisoodide võimalikku aegumist.

Kokku oodatakse kriminaalasja osalist lõpetamist nelja inimese ja kolme ettevõtte süüasjas. Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokuröri Kairi Kaldoja sõnul on prokuratuuril aega kuni 26. juunini, et kaitsjate taotlustele omapoolne hinnang anda.

"Loomulikult riigikohtu lahendid on ju täitmiseks kohustuslikud ja ühtse praktika kujundamisel äärmiselt olulised. Ehk siis oleks vale öelda, et see lahend absoluutselt mingisugust mõju ei oma. Aga millist täpselt, mis mahus, see selgub lähiajal," nentis Kaldoja.

Juhul, kui prokuratuur taotleb kohtult kriminaalaja osalist lõpetamist, oodatakse arvamust omakorda kaitsjate käest. Järgmine kohtuistung toimub 4. augustil.

Kairi Kaldoja ütles, et iseenesest on hea, et riigikohus aastaid kestnud arutelus selguse tõi.

"Jääb loota, et seadusandja selle lahendi võimalikest tagajärgedest ka oma järeldused teeb. Kuriteo aegumise ja seda mõjutavate tegurite kontekstis on minu hinnangul tegemist suuresti õiguspoliitiliste otsustega ja neid ei kujunda mitte prokurörid, advokaadid, kohtunikud, vaid tegelikult ikkagi seadusandja."

Võib-olla ei peaks kuriteo aegumine katkema ka vara arestimise järel

Kaldoja sõnul tasuks seadusandjal mõelda, et võib-olla ei peaks kuriteo aegumine katkema ka siis, kui vara arestitakse. Tema hinnangul kohtlevad praegused reeglid ebavõrdselt inimest, kellel on vara, ja inimest, kellel seda ei ole. Sama meelt on ka riigikohtunik Juhan Sarv.

"Kujutame ette, et meil on kaks inimest, kes panevad koos toime ühe ja sama kuriteo. Üks on vaene või tal õnnestub oma vara sõpradele, sugulastele või off-shore firmadele ära kantida, järelikult tema vara arestida ei saa. Teisel isikul, kes sama kuriteo toime pani, on vara, see arestitakse ja kuriteo aegumine katkeb."

Sellisel juhul võib juhtuda, et varakas inimene saab lõpuks karistada, aga rahatu inimese kuritegu aegub ja tema menetlus lõpetatakse.

Aga missuguseks kujuneb prokuratuuri edasine praktika, kui seadust ei muudeta, ehk kui ka edaspidi jääb nii, et vara arestimine katkestab kuriteo aegumise, aga hüpoteegi seadmine mitte? Kairi Kaldoja rõhutas, et prokuratuur ei mõtle süüdistatava varale piiranguid seades sellele, kuidas see kuriteo aegumist mõjutab.

"Tuleb valida ikkagi inimest kõige vähem koormav meede. Mistõttu ma ei näe, et kuidagi siin salamisi saaks olla meie motiiviks ikkagi aegumise võimalikult pika aja peale lükkamine."

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: