Riik peatab kolmapäevast teise samba sissemaksed

Raha.
Raha. Autor/allikas: Karin Koppel

Riik peatab kolmapäevast, 1. juulist sotsiaalmaksu arvelt teise pensionisambasse tehtavad sissemaksed. Oktoobrist saavad inimesed soovi korral peatada ka oma palgalt kahe protsendi makse tegemise teise sambasse.

Sissemaksete peatemisega loodab riik säästa rahandusministeeriumi hinnangul tänavu 142 miljonit ning tuleval aastal 211 miljonit eurot.

Sotsiaalmaksu arvelt tehtav sissemakse ehk riigi poolne neljaprotsendiline makse peatatakse tänavu 1. juulist kuni järgmise aasta 31. augustini. Erandiks on aastatel 1942–1960 sündinud inimesed, kelle puhul jätkub teise samba sissemaksete tegemine tavapärases korras.

Need, kes soovivad oktoobrist loobuda ise sissemakse tegemisest, peavad esitama sügisel vastava avalduse. Inimestel, kes pensionisamba sissemaksetest loobuda ei soovi, jätkub kõik vanaviisi ehk 2 protsenti brutopalgast läheb ka edaspidi teise sambasse.

Inimestele, kes sel perioodil jätkavad oma kahe protsendi makseid, kompenseeritakse peatatud neli protsenti koos tootlusega aastatel 2023-2024.

Soovi korral saavad maksed peatada ka inimesed, kes on sündinud ajavahemikus 1942-1960 ja sellisel juhul peatub neil ka nelja protsendi makse ehk makse sotsiaalmaksu arvelt.

Valitsus otsustas sissemaksed pensioni teise sambasse peatada koroonaviirusest tingitud kriisi majandusmeetmete osana.

Pensionifondi sissemaksete peatamine ei ole seotud pensionireformiga. Küll aga peatatakse pensionimaksed peatatakse tuleva aasta sügiseni ning valitsus loodab selleks ajaks ka reformi jõustumist. President jättis reformi tänavu kevadel välja kuulutamata ning riigikohus arutab seda 4. augustil.

Pensionireformi jõustumisel antakse inimestele, kes ei ole veel pensionieas, õigus nõuda kõigi kohustusliku pensionifondi osakute tagasivõtmist ja neile vastava raha väljamaksmist, samuti pensioni investeerimiskontol oleva raha väljamaksmist.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: