Reinsalu sõnul tuleb radioaktiivsuse tõusu allikas välja selgitada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Urmas Reinsalu
Urmas Reinsalu Autor/allikas: ERR

Viimasel kuul registreeritud radioaktiivse taseme tõus Põhja-Euroopas on kindlasti inimtekkeline ja selle allikas tuleb välja selgitada, ütles välisminister Urmas Reinsalu.

"Erinevatest riikidest on tulnud informatsioon kergest radioaktiivsete isotoopide fooni tõusust Euroopa kirdeosas. Olgugi, et tase ei ei sisalda mingit ohtu inimeste tervisele, on meie ja laiemalt rahvusvahelise julgeoleku huvides oluline selle fooni tõus tuvastada, sest see on kindlasti inimtekkeline," kirjutas Reinsalu pühapäeval sotsiaalmeedias.

Põhjamaad teatasid sel nädalal radiatsioonitaseme kergest tõusust Põhja-Euroopas juunis, Hollandi ametnike sõnul võis allikas olla Venemaa lääneosas ja viidata tuumaelemendi kahjustusele tuumaelektrijaamas.

Vene uudisteagentuur TASS vahendas aga riikliku tuumaenergiaoperaatori Rosenergoatom esindajat, kelle kinnitusel ei ole kaks Venemaa loodeosas asuvat tuumaelektrijaama teatanud ühestki probleemist.

Soome, Norra ja Rootsi radiatsiooni ja tuumaohutuse järelevalveagentuurid ütlesid sel nädalal, et avastasid inimestele ja keskkonnale kahjutus koguses radioaktiivseid isotoope Soomes, Skandinaavia lõunaosas ja Arktikas.

"Eestis tegeleb radioaktiivse fooni seirega keskkonnaamet. Eesti suhtleb selles küsimuses rahvusvahelise aatomienergia agentuuriga ning teiste riikidega," märkis Reinsalu ning lisas, et vahetas pühapäeva hommikul sellekohast infot nii Soome kui teiste Balti riikide välisministritega.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: