Keskkonnaamet tuvastas õhus üliväheses koguses tuumaosakesi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1593347460000 | amCalendar}}
Foto: Keskkonnaamet / CTBTO

Keskkonnaamet teatas, et tuvastas õhus üliväheses koguses tuumaosakesi, mis inimeste tervist ei ohusta.

Keskkonnaameti Harku kiirgusseirejaamas tuvastati välisõhus väga väikeses koguses tseesiumi (Cs-137 ja Cs-134), koobalti (Co-60) ja ruteeniumi (Ru-103) isotoope, teatas amet pühapäeval.  

Keskkonnaameti kiirgusosakonna nõunik Teet Koitjärve sõnul on mõõdetud isotoopide kogused ülimalt väikesed ja mõõdetavad vaid laboritingimustes.

Osakesed leiti Harku kiirgusseirejaama 14. - 21. juuni filtrite analüüsimisel. "Sellised kogused ei kujuta ohtu inimese tervisele," kinnitas Koitjärv ja ütles, et kiirgusjärelevalve toimib Eestis ööpäevaringselt.

Koitjärve sõnul ei pärine osakesed sõjalisest tuumaprogrammist. "Selliseid isotoope ei teki näiteks tuumarelva katsetusel. Need on kindlasti pärit mõnest aatomielektrijaamast või kasutatud tuumakütust käitlevast ettevõttest," ütles ta "Aktuaalsele kaamerale".

Keskkonnaametil ei ole teada isotoopide päritolu. Samu isotoope on leitud ka Soome ja Rootsi välisõhus. 

Tuumarelvakatsetuste üdise keelustamise lepingu organisatsiooni ettevalmistav komisjon (CTBTO) on avaldanud ka isotoobileidude esmase võimaliku leviku kaardi. 

Toimetaja: Mait Ots, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: