Kohus mõistis Prantsuse ekspeaministrile libatöökohtade pärast vanglakaristuse ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Penelope ja Francois Fillon esmaspäeval Pariisi kohtust lahkumas.
Penelope ja Francois Fillon esmaspäeval Pariisi kohtust lahkumas. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/Thomas Samson

Prantsuse kohus mõistis libatöökohtade skandaaliga seoses ekspeaminister Francois Fillonile ja tema abikaasa Penelopele vanglakaristuse.

Fillonile mõisteti viie aasta pikkune vanglakaristus, millest kolm tuleb kanda tingimisi, abikaasale mõisteti kolme aasta pikkune tingimisi vangistus, vahendas BBC.

Mõlemale määrati ka 375 000 euro suurune rahatrahv. Naine mõisteti ka süüdi riigi raha omastamise ja varjamise kaasosaluses.

Francois Fillon on olnud poliitikas aastakümneid. Pärast parlamendisaadiku, senaatori ja mitme ministrina töötamist, oli ta 2007. kuni 2012. aastal toonase presidendi Nicolas Sarkozy ajal Prantsusmaa peaminister.

2017. aasta presidendivalimiste eel võitis Fillon paremtsentristliku Vabariikliku Partei eelvalimised ning 2017. aasta jaanuaris oli ta arvamusküsitluste järgi selge favoriit.

Filloni presidendiks pürgimine sai aga tagasilöögi jaanuari lõpu poole, kui satiiriajakiri Le Canard Enchaine väitis, et tema abikaasa Penelope, kes oli 1990. ja 2000. aastatel kokku umbes kuus aastat ametlikult mehe parlamendiabi, tegelikult oma tööd üldse ei teinudki. Veelgi enam, kui ajalehe andmetel sai Penelope Fillon parlamendiabina palka 680 000 eurot, siis uurimise käigus selgus, et mees maksis abikaasale tegemata töö eest koguni 831 400 eurot.

Fillon eitas süüdistusi. Ta ütles tollal, et tema konkurendid püüavad saboteerida tema valimiskampaaniat. Skandaali kasvades vabandas ta aga korduvalt pereliikmete palkamise pärast, öeldes, et kuigi nende palkamine oli seaduslik, põhjustas see usaldamatust.

Filloni toetus valimistel aga kukkus järsult ning ta tuli valimiste esimeses voorus kolmandaks, pääsemata teise voorugi.

La Canard Enchaine avaldas veel hulga väiteid Filloni ja ta pere vastu. Näiteks väitis ajakiri, et Penelope Fillon teenis 100 000 eurot, kirjutades vaid mõne artikli kirjandusväljaandesse La Revue des Deux Mondes. Ajakiri kuulub perekonna sõbrale Marc Ladreit de Lacharriere'ile.

Vahemikus 2002 kuni 2007 töötas Penelope Fillon parlamendis abikaasa Francois' asemel parlamendis olnud Marc Joulaud' heaks. Ka viimasele määras kohus kolme aasta pikkuse tingimisi vangistuse.

Lühikese perioodi jooksul 2012.-2013. aastal ei olnud Penelope Fillonil abikaasa heaks töötamise ajal väidetavalt isegi e-posti aadressi ja parlamendi sissepääsuluba.

Kohus märkis, et Penelope Fillonile makstud tasu oli selle eest tehtud töö suhtes ebaproportsionaalne. "Proua Fillon palgati ametikohale, mida ei täidetud," ütles kohus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: